Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica

Publikacja: 10.10.2023 09:42

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od luki wzrostowej i nerwowego wyczekiwania na kolejne informacje z Bliskiego Wschodu. Ta atmosfera czekania na kolejne informacje trwa na rynku tego surowca również dzisiaj rano.

Wzrost cen ropy wyhamował – po wczorajszych zwyżkach, dziś na rynku delikatnie dominuje strona podażowa, ale ceny ropy naftowej pozostają w zakresie obserwowanym podczas wczorajszej sesji. Obecnie cena ropy WTI porusza się tuż poniżej 86 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 87,50 USD za baryłkę.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej nadal wyczekują na kolejne informacje dotyczące konfliktu w Izraelu. Jak na razie, nie wpływa on istotnie na sytuację fundamentalną, bowiem Izrael nie jest istotnym producentem ropy naftowej. Mimo zawieszenia działalności tamtejszego portu w Aszkelon, z którego ropa była eksportowana, na globalnym rynku ropy zmieniło to niewiele.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Fakt, że do konfliktu nie dołączyły ościenne kraje, będące znacznie ważniejszymi producentami ropy naftowej, powstrzymuje ceny ropy naftowej przed większymi zwyżkami. Obecnie spekulacje pojawiają się jedynie w kontekście poparcia Iranu dla ataku Hamasu na Izrael – co prawda na razie USA nie mają żadnych dowodów, że Iran w jakikolwiek sposób wspierał ten atak, jednak jeśli się one pojawią, to może to skutkować kolejnymi sankcjami narzuconymi na ten kraj, w tym również takimi dotyczącymi eksportu ropy naftowej. To jednak również może mieć ograniczony wpływ na ceny ropy, bowiem już teraz kraj ten jest objęty sankcjami.

Tymczasem pozytywne informacje dotyczące podaży ropy naftowej napływają z Wenezueli. Rozmowy tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi postępują, co budzi szanse na złagodzenie sankcji narzuconych na ten kraj, co z kolei może przyczynić się do powrotu wenezuelskiej ropy na światowy rynek w większych ilościach.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PSZENICA

Ceny pszenicy nadal pod presją podaży.

Notowania pszenicy rozpoczęły bieżący tydzień od kontynuacji zniżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dziś oscyluje w okolicach 5,65-5,66 USD za buszel. To wyższe poziomy niż lokalne minimum z końcówki września, ustanowione w okolicach 5,42 USD za buszel, jednak nadal są to poziomy bliskie tego wielomiesięcznego dołka.

Presję na ceny pszenicy wywiera relatywnie duża podaż taniego zboża ze strony Rosji. W ostatnich dniach kraj ten po raz kolejny obniżył ceny sprzedaży pszenicy. Spadły także wolumeny sprzedaży, co może świadczyć o nieco mniejszej od oczekiwań podaży w najbliższych miesiącach – jednak nie zmienia to faktu, że prognozy związane z plonami pszenicy w Rosji wskazują na to, że w kolejnych sezonach zboża nie zabraknie.

Firma konsultingowa IKAR niedawno podwyższyła prognozę produkcji pszenicy w tym kraju w sezonie 2023/2024 do poziomu 141,2 mln ton z wcześniejszych 140 mln ton. Jednocześnie, podniosła prognozę eksportu pszenicy z Rosji do 64,5 mln ton z wcześniejszych 64 mln ton.

DM BOŚ

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?