Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA. Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach.

Publikacja: 28.11.2022 12:49

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.

W centrum uwagi na rynku ropy naftowej jest obecnie trudna sytuacja w Chinach – kraj ten wprowadza nowe restrykcje pandemiczne na skutek nadal rosnącej liczby potwierdzonych przypadków Covid-19. Jednocześnie, w kraju tym coraz częściej pojawiają się protesty przeciwko lockdownom, które przecież już od wielu miesięcy podkopują sytuację gospodarczą Chin.

Obecnie ewidentnie inwestorzy rozgrywają obecną sytuację na rynku, wskazującą na sporą produkcję ropy przy coraz słabszym popycie. O ile presja na spadek cen jest wyraźna to najbliższe dni na rynku ropy będą intensywne i mogą przynieść wiele zwrotów akcji.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Po pierwsze, już 4 grudnia rozszerzony kartel OPEC+ podejmie decyzję w sprawie limitów produkcji ropy naftowej od stycznia. Chociaż pojawiały się spekulacje, że OPEC+ może zwiększyć produkcję, to w wypowiedziach przedstawicieli krajów tej organizacji przewijały się raczej sugestie utrzymania dotychczasowych limitów, a nawet ich kolejnego cięcia. To drugie z pewnością byłoby dla rynku pewnym zaskoczeniem i szansą na odbicie cen w górę.

Po drugie, już 5 stycznia wchodzi w życie zakaz importu ropy naftowej z Rosji do Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, dotyczącymi głównie Węgier). Chociaż niewątpliwie jest to przełomowe wydarzenie, to jednak było zapowiadane od kilku miesięcy, a wiele państw UE i tak od dłuższego czasu nie importuje ropy z Rosji lub znacząco ogranicza handel. W rezultacie, sankcje mogą obecnie już nie mieć istotnego wpływu na notowania ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

ZŁOTO

Słabość dolara wsparciem dla notowań złota.

Notowania złota dynamicznie zawróciły w górę pod koniec poprzedniego tygodnia i dzisiaj kontynuują zwyżkę. Cena tego kruszcu pnie się w górę z powrotem do okolic 1775-1780 USD za uncję, czyli do lokalnych maksimów z połowy listopada br.

Wyższym cenom kruszcu sprzyja słabość amerykańskiego dolara. Rynek zdyskontował już plany Fed w zakresie dalszego podwyższania stóp procentowych w USA – niemniej, tempo i zakres podwyżek nadal są tematem otwartym, więc będą one wpływać na krótkoterminowe ruchy na rynkach dolara i złota.

Obecnie inwestorzy czekają na środowe wystąpienie szefa Fed, Jerome Powella, na temat sytuacji w amerykańskiej gospodarce, w tym na tamtejszym rynku pracy. Z pewnością podczas tego wystąpienia warto wypatrywać wskazówek dotyczących działań Fed.

Dopóki dolar amerykański mimo wszystko jest silny za sprawą działań Fed, ciężko będzie o dynamiczne zwyżki cen złota. Niemniej, jakiekolwiek sygnały słabości gospodarki USA będą dla złota szansą na odbicie w górę. Warto też wspomnieć o roli złota jako bezpiecznej przystani – kruszec ten w ostatnich latach działał w tej roli gorzej niż dolar amerykański, jednak powoli wraca do łask za sprawą pogarszania się sytuacji w światowej gospodarce. Inwestorzy śledzą bowiem nie tylko to, co dzieje się w USA, lecz także wydarzenia w Chinach. Na razie tamtejsze pandemiczne restrykcje negatywnie działają na lokalny popyt na złoto i na ceny kruszcu, jednak wśród inwestorów te doniesienia budzą chęć dywersyfikacji swoich aktywów i dorzucania złota do portfela.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka