Kolejna umowa dotycząca gazu

Gaz-System przejmie zarządzanie gazociągiem jamalskim. To pozwoli na zawarcie umowy na dostawy gazu z Rosji do Polski

Publikacja: 19.10.2010 01:51

Kolejna umowa dotycząca gazu

Foto: AFP

Dziś polski rząd ma się zapoznać z uzgodnionym w ostatnią niedzielę porozumieniem w sprawie zwiększenia z Rosji importu gazu ziemnego o około 2 mld m sześc. rocznie – poinformował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. To kolejny etap prac zmierzających do zapewnienia naszemu krajowi surowca, którego brakuje po przerwaniu dostaw przez rosyjsko-ukraińskiego pośrednika, firmę RosUkrEnergo.

[srodtytul]Trudne negocjacje[/srodtytul]

Dodatkowym warunkiem koniecznym do zatwierdzenia polsko-rosyjskiego porozumienia było zawarcie umowy operatorskiej pomiędzy należącym do Skarbu Państwa Gaz-Systemem a EuRoPol Gazem, którego głównymi udziałowcami są PGNiG i Gazprom. Chodzi o zarządzanie krajowym odcinkiem gazociągu jamalskiego, którym przesyłany jest rosyjski surowiec przez Białoruś i Polskę do Niemiec.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, to Gaz-System, jako niezależny operator, ma przejąć nad nim zarządzanie, mimo że właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. Z naszych informacji wynika, że wczoraj do zawarcia takiego porozumienia doszło w Moskwie.

Zatwierdzenie umowy o dodatkowych dostawach gazu przez rządy Polski i Rosji może nastąpić w najbliższych dniach. Z kolei ostateczna umowa powinna być podpisana jeszcze przed wizytą prezydenta Rosji w Polsce, czyli przed 6 grudnia. Zawarcie umowy oddala groźbę przerwania dostaw gazu ziemnego do krajowych odbiorców przemysłowych przez PGNiG, faktycznego importera błękitnego paliwa. Wcześniej spółka informowała, że będzie musiała ograniczyć dostawy ze względu na brak surowca.

[srodtytul]Afrykańskie złoża[/srodtytul]

PGNiG poinformowało, że w 2015 r. może rozpocząć się przemysłowe wydobycie ropy naftowej z obszaru objętego koncesją Bahariya w Egipcie oraz gazu ziemnego w Libii. Na poszukiwania tych złóż spółka chce wydać w 2010 r. około 70 mln dolarów (198 mln zł). Zasoby ropy w egipskiej koncesji PGNiG szacowane są na 22 mln ton. Około 18 proc. wydobytego surowca będzie należało do polskiej spółki.

Z kolei libijskie zasoby gazu szacowane są dziś na 140–150 mld m sześć. Do PGNiG będzie należeć prawie 12 proc. surowca, czyli około 700 mln m sześc. rocznie.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu