– W obecnych niestabilnych warunkach rynkowych przy budowie strategii korporacyjnej trzeba postawić na efektywność kosztową, budowanie kompetencji i wykorzystanie dostępu do taniego pieniądza na akwizycje – powiedział prezes PGE Krzysztof Kilian podczas panelu dyskusyjnego „Jak budować strategie biznesowe w energetyce w czasach niepewności", który odbył się wczoraj, w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Debatę poprowadził Jakub Kurasz, redaktor naczelny „Parkietu".
Niestabilne warunki
– Aktualizację strategii korporacyjnej PGE opracowaliśmy, jest dyskutowana z radą nadzorczą – powiedział Kilian. Przyznał, że prace nad nią toczą się dość długo. – Problemem do rozwiązania w takich czasach jest niestabilność warunków ekonomicznych i formalnoprawnych – wyjaśniał.
Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej zgodził się z nim co do bardzo dużej zmienności otoczenia gospodarczego w sektorze energetycznym. Trwają próby interwencji na rynku praw do emisji CO2. Jednocześnie w Europie i w Polsce dyskutowane są zasady wspierania odnawialnych źródeł energii. – Jeśli nie ma pewności, co w tych warunkach robić, to nie można angażować się w projekty długotrwałe – ocenił profesor. Maciej Pruta, partner w firmie doradczej McKinsey, zaznaczył, że nieprzewidywalność otoczenia rynkowego nie jest niczym wyjątkowym. – Ważna jest próba odpowiedzenia sobie na pytanie, jak ten świat może w przyszłości wyglądać. Dzisiaj w europejskiej energetyce wyróżniają się te firmy, które kilka lat temu były w stanie przewidzieć, co się może w kolejnych latach zmienić – wskazał.
Piotr Chełmiński, wiceprezes PKN Orlen ds. petrochemii, przypomniał, że rada nadzorcza jego koncernu zatwierdziła strategię w listopadzie 2012 r. Mimo że dokument ten był modyfikowany, to Orlen rozpoczął niedawno budowę elektrowni gazowej we Włocławku. – Połowę energii z niej pochodzącej spożytkujemy na własne potrzeby. Dzięki bardzo konserwatywnym założeniom jesteśmy w stanie osiągnąć dodatnie przepływy pieniężne z tego projektu – wyjaśnił.
Znikające inwestycje
Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego, mówił, że podstawowym problemem polskiej energetyki jest brak jednoznacznej rządowej strategii. Zaznaczył jednak, że brakiem stabilnego otoczenia prawnego nie można tłumaczyć braku aktywności inwestycyjnej wśród krajowych firm. – Strategia PGE i decyzja o zatrzymaniu inwestycji w Elektrowni Opole jest oparta na analizach, logice. Ten projekt nie przynosi wystarczającej stopy zwrotu na kapitale – wyjaśniał Kilian. Przypominał, że w ciągu ostatniego roku koncerny energetyczne w Europie zrezygnowały z budowy łącznie 34 tys. nowych mocy wytwórczych.