W pierwszym kwartale tego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zanotowało 12,5 mld zł skonsolidowanych przychodów. Tym samym sprzedaż wzrosła o 31 proc. w stosunku do tego samego okresu 2014 r. Wzrost wpływów w dużej mierze związany był z powstaniem spółki zależnej PGNiG Obrót Detaliczny, która latem ubiegłego roku rozpoczęła działalność polegającą na handlu gazem. Po pierwszym kwartale grupa kapitałowa zanotowała również wzrost zysków. Czysty zarobek wyniósł ponad 1,2 mld zł i był o 5,4 proc. w wyższy niż rok wcześniej.

Zarząd informuje, że wzrost efektywności nastąpił głównie w segmencie obrotu i magazynowania. Wpływ na niego miała przede wszystkim stosunkowo niska cena gazu ziemnego i korzystna struktura jego pozyskiwania (wzrósł import z kierunku zachodniego, a zmalał ze wschodniego). Dobre wyniki PGNiG osiągnęło też w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Zwyżka przychodów była spowodowana wzrostem taryfy na ciepło (o 6 proc.) i spadkiem kosztów. Na te drugie największy wpływ wywarła cena zakupu węgla, będącego głównym paliwem do produkcji ciepła.

Spadek wpływów PGNiG zanotowało za to z wydobycia ropy i gazu. To przede wszystkim efekt niskich cen ropy. Zmalały również zyski z dystrybucji gazu i to mimo wyższych przychodów. W tym przypadku do zwyżki kosztów operacyjnych przyczyniło się w głównej mierze utworzenie rezerwy na racjonalizację zatrudnienia.

W ocenie zarządu w kolejnych kwartałach kluczowe znaczenie dla wyników grupy będą miały m.in. takie czynniki jak: kursy walut obcych, ceny ropy, gazu i energii, procesy związane z postępującą liberalizacją rynku obrotu gazem oraz realizacja dostaw błękitnego paliwa w ramach kontraktu katarskiego.