– Zarząd koncentruje się na wypracowaniu kompleksowego planu restrukturyzacji i możliwego do zrealizowania rozwiązania dającego trwałe perspektywy rozwoju, a nie krótkoterminowej poprawy sytuacji płynnościowej JSW – tłumaczy rzeczniczka.

Spółka nie ustosunkowała się natomiast do naszych doniesień, że JSW poważnie rozważa sprzedaż niektórych aktywów, w tym energetycznych, transportowych i koksowni. Poinformowała jedynie, że nie zamierza sprzedawać aktywów związanych z produkcją węgla koksowego. – Spółka może natomiast zabiegać o pozyskanie finansowania z instytucji, które zajmują się restrukturyzacją przedsiębiorstw – dodaje Jabłońska-Bajer.

Jastrzębska spółka podkreśla, że osią jej strategii pozostaje koncentracja na produkcji i sprzedaży węgla koksowego, bo jest to surowiec strategiczny z punktu widzenia gospodarek Unii Europejskiej. – Gros węgla koksowego zużywanego w Europie musi być importowane, a JSW jest jego największym producentem w UE. Inaczej wygląda sytuacja na rynku węgla energetycznego, gdzie mamy do czynienia z nadpodażą – dodaje rzeczniczka JSW. Zaznacza też, że realizowany od początku tego roku program optymalizacji wydatków przynosi pozytywne efekty, które powinny być zauważalne także w kolejnych latach.

Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski powiedział w Sejmie, że węglowa spółka jest już na finiszu negocjacji z bankami, które „chciały przejąć kontrolę nad JSW". – Niemniej banki wolą jednak brać odsetki i nie zarządzać majątkiem – skwitował Tchórzewski.