Jak tłumaczy Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP, w 2015 r. Ciech był beneficjentem wystąpienia korzystnych uwarunkowań rynkowych zarówno na rynku sody jak i w przypadku spadających notowań surowców energetycznych. Kombinacja tych czynników pozwoliła na wzrost marży EBITDA i znaczącą poprawę wyników chemicznej spółki.

- W naszych prognozach zakładamy, iż splot tak sprzyjających czynników rynkowych jaki miał miejsce w 2015 r. jest nie do powtórzenia, co oznacza postępującą erozję marży brutto w segmencie sodowym i stopniowe pogorszenie wyników na poziomie EBITDA w związku z presją na ceny sody – twierdzi Kalwasińska.

Zaznacza jednocześnie, że nadchodzący rok przyniesie spadek kosztów odsetkowych w grupie w związku z refinansowaniem istniejącego zadłużenia, natomiast sam nominalny poziom długu netto pozostanie bez zmian. - Wzrost marży EBITDA pozwolił na spadek wskaźnika dług netto/EBITDA w stosunku do historycznych poziomów, niemniej jednak poziom dźwigni finansowej pozostaje nadal wysoki (relacja długu netto do poziomu kapitałów własnych) – dodaje Kalwasińska.