Analitycy stawiają w listopadzie na ryzykowne spółki

To przedostatnie w tym roku zestawienie. Analitycy mają nad rynkiem ponad 40-proc. przewagę i stawiają na mocno wyprzedane walory. W listopadowym zestawieniu znalazły się m.in. JSW oraz Astarta.

Publikacja: 05.11.2019 12:02

Analitycy stawiają w listopadzie na ryzykowne spółki

Foto: materiały prasowe

Licząc od 27 września do 31 października, techniczny portfel „Parkietu" stracił 1 proc. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,2 proc. Drugi miesiąc z rzędu benchmark okazał się lepszy. W ujęciu całorocznym niewiele to jednak zmienia. Skumulowana stopa zwrotu portfela wynosi bowiem 44,1 proc., a WIG-u zaledwie 2,8 proc. Co zawiodło w październiku, a co ma być kluczem do zysku w listopadzie?

Siła spadków

Przypomnijmy, że w typowaniu spółek do październikowego portfela udział wzięło dziewięcioro analityków. Wskazali oni w sumie osiem spółek, Dino Polska bowiem zostało wytypowane przez dwoje ekspertów. Z tej ósemki pięć spółek zakończyło miesiąc na plusie, a stopy zwrotu sięgały od 2,7 do 16,7 proc. Najlepszy wynik osiągnęło Ten Square Games, wskazane przez Michała Pietrzycę z DM BOŚ (szczegóły na stronie obok). Pozostała trójka, w tym Dino, przyniosła straty, sięgające od 6 do 19,8 proc. Głównymi hamulcowymi portfela były JSW i CCC, których papiery potaniały w analizowanym czasie odpowiednio o 15,8 oraz 19,8 proc. Na przykładzie obu spółek widać bardzo dobrze, jak trudne jest inwestowanie wbrew trendowi. Efekt końcowy był taki, że portfel stracił w październiku 1 proc., przegrywając z rynkiem o 1,2 pkt proc. To trzecia przegrana w tym roku. W pozostałych siedmiu miesiącach analitycy byli lepsi od rynku, dzięki czemu wspomniana wcześniej skumulowana stopa zwrotu jest tak wysoka i zostawia ogromny zapas, na wypadek gdyby końcówka roku była w wykonaniu techników inwestycyjną katastrofą.

Nowe zestawienie

W typowaniu spółek do listopadowego portfela udział wzięło ośmiu analityków. Znów mamy jedną jednomyślność – otóż JSW została wskazana przez dwóch ekspertów. Węglowa spółka otrzymuje więc 25-proc. wagę w zestawieniu, a pozostałe podmioty mają równy, 12,5-proc., udział. Datą bazową dla nowego portfela jest 31 października. Ceny zamknięcia tej sesji będą stanowić punkt odniesienia przy obliczaniu stóp zwrotu z poszczególnych akcji oraz indeksu WIG, do którego się porównujemy. Zgodnie z wytycznymi KNF w symulacji portfela nie stosujemy zleceń stop loss oraz take profit. Poniżej znajduje się zestawienie typowanych na listopad spółek. Każdy z analityków tłumaczy, jakie argumenty analizy technicznej przemawiają za tym, że kurs akcji może w najbliższym czasie wzrosnąć.

Techniczna różnorodność

Skład listopadowego portfela pokazuje, że awersja do ryzyka wśród typujących spadła do bardzo niskich poziomów. Na siedem wskazanych spółek tylko dwie są w klarownym trendzie wzrostowym. W pozostałych przypadkach wszyscy grają raczej pod prąd. Najlepiej świadczy o tym fakt, że na JSW postawiła dwójka ekspertów. A przecież notowania akcji węglowej spółki poruszają się w wyraźnym trendzie spadkowym od początku 2018 r. Tylko w tym roku jej papiery potaniały o prawie 70 proc. i JSW ma za sobą siedem spadkowych miesięcy z rzędu. I choć Bartosz Sawicki i Piotr Kaźmierkiewicz typują zupełnie niezależnie, to obaj w swoich uzasadnieniach wskazują na dwa argumenty przemawiające odbiciem notowań. Po pierwsze – wyhamowanie impetu spadkowego w strefie 20–19 zł. Po drugie – dywergencja ceny względem oscylatora RSI.

O grze wbrew trendowi można też mówić w przypadku Astarty i Libetu. Ich kursy akcji straciły w tym roku odpowiednio 22,2 i 44,7 proc. Eksperci dostrzegają jednak na wykresie wstępne sygnały odbicia, potwierdzone obrotami. Mowa o formacji spodka na wykresie ukraińskiej spółki i obiecującego zachowania oscylatorów i średnich kroczących na wykresie przedstawiciela branży budowlanej. Odwrócenie niekorzystnych trendów, choć w zdecydowanie bardziej zaawansowanej fazie, jest widoczne na wykresach Elementalu Holding oraz Orange Polska. Na korzyść byków przemawiają w obu przypadkach ataki na coraz wyżej położone opory cenowe.

Z kolei Lotos i Ten Square Games to reprezentanci podejścia „trend is your friend". Najlepiej świadczy o tym fakt, że kurs akcji paliwowej spółki wyznaczył w poniedziałek nowe historyczne maksimum, a w przypadku producenta gier stało się to dwa tygodnie wcześniej. Analitycy liczą, że rytm wzrostowy zostanie utrzymany i kolejne rekordy padną w tym miesiącu.

Dywersyfikacja portfela

Pod względem kapitalizacji listopadowy portfel to przewaga gigantów z domieszką maluchów. Trzy spółki, w tym JSW, reprezentują segment blue chips. Dwie spółki są z sWIG80 i po jednej należy do mWIG40 i szerokiego WIG. Relatywnie duży udział blue chips może sugerować, że analitycy wciąż w WIG20 widzą największy potencjał do zwyżek. Być może wiąże się to z faktem, że indeks ten jest najbardziej skorelowany z zagranicą, która w ostatnim czasie wysyła coraz więcej pozytywnych sygnałów (poprawa relacji USA–Chiny, dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, postępy w negocjacjach dotyczących brexitu).

Od strony branżowej raczej trudno o nudę. Typowane firmy reprezentują siedem różnych segmentów: surowcowy, recyklingu, producentów gier, telekomunikacji, paliw, budowlany i spożywczy. Brakuje trochę nowych technologii, ale z drugiej strony kluczem do selekcji w tym portfelu nie są czynniki fundamentalne, tylko techniczne.

Foto: GG Parkiet

Na koniec dodajmy, że to jest przedostatni portfel w tym roku. W przeciwieństwie do 2018 r. teraz technicy są w komfortowej sytuacji, bo mają nad rynkiem ponad 40-proc. przewagę. W tym samym momencie rok temu portfel tracił 19 proc., a WIG 15 proc. Rywalizacja trwała do samego końca. Tym razem zapowiada się mniej emocji. Chyba że typowane na listopad spółki, zamiast zanotować odbicie, będą kontynuowały wyprzedaż z jeszcze większą dynamiką niż dotychczas.

Portfel techniczny
Druga połowa tygodnia dla WIG20 może być decydująca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Portfel techniczny
Nie pozostaje nic innego, jak dołączyć do trendu
Portfel techniczny
Od słów do czynów. Ostatnie godziny wstrzymywania oddechu
Portfel techniczny
WIG20 z szansą na podwójne dno i atak na lutowe szczyty
Portfel techniczny
Duże spółki na nowo wzbudziły zaufanie. Rynek pozostaje silny
Portfel techniczny
Styczeń już zszargał nerwy, a to dopiero początek