Drożejące złoto i taniejący gaz. Jak wpłyną na rynki akcji?

Przyszłość rynków wciąż jest trudna do prognozowania i w dużym stopniu będzie zależeć od politycznych decyzji. Popularną inwestycją stało się m.in. złoto, natomiast wydobywcy oraz sprzedawcy kruszcu mogą być wciąż niedoceniani.

Publikacja: 08.05.2025 06:00

Drożejące złoto i taniejący gaz. Jak wpłyną na rynki akcji?

Foto: Bloomberg

Większość pomysłów analityków z kwietnia okazała się strzałem w dziesiątkę. W tym miesiącu analitycy stawiają mocniej na spółki działające na rynku metali szlachetnych, zależne od cen surowców energetycznych, ale jest i technologia.

Miesiąc pod znakiem ceł obosiecznych

Ubiegły miesiąc rozpoczął się od tąpnięcia większości globalnych rynków akcji, któremu przewodziła Wall Street. Zmienność była wręcz ekstremalna – bywały dni z 5-, a nawet 6-procentowymi spadkami S&P 500, ale też z 10-procentowym umocnieniem. Ostatecznie główny indeks amerykańskiej giełdy zakończył kwiecień pod kreską, choć nieznacznie. Przez cały ten okres nastroje rynkowe kręciły się wokół tematu ceł, nakładanych na inne kraje przez amerykańską administrację i oczywiście rynki nadal żyją informacjami z frontu starć celnych, zwłaszcza między USA a Chinami. W obliczu sporych niewiadomych inwestorzy uciekali m.in. w złoto. W tym tygodniu w Szwajcarii rozpoczną się amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe. – Wysoka ranga spotkania (po stronie amerykańskiej udział weźmie w nim Scott Bessent, po chińskiej wicepremier He Lifeng) daje nadzieję na redukcję poziomu ceł do wartości nieuniemożliwiających handlu przed końcem maja – wskazuje Kamil Cisowski z DI Xeliona. Z wypowiedzi Bessenta wynika, że celem rozmów może być deeskalacja konfliktu handlowego, czyli m.in. wzajemne obniżenie horrendalnych stawek celnych. - Strona chińska jednak (tradycyjnie?) milczy, zatem trudno jest ocenić, czy faktycznie weekend przyniesie jakieś przesilenie i na ile będzie ono zadowalające dla rynków (które mogą mieć nadmierne oczekiwania). Na razie to Chińczycy zdają się podejmować działania mające wesprzeć własną gospodarkę i rynek akcji, amortyzując skutki wojny handlowej – dodaje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Foto: GG Parkiet

Uwaga inwestorów w tym tygodniu kieruje się też na sygnały z amerykańskiego Fedu, ale mimo pogorszenia w gospodarce cięcie stóp w maju nie jest oczekiwane.

Eksperci typujący do naszego portfela technicznego spółek zagranicznych mieli różne pomysły na kwiecień. Część postawiła na spółki rynku złota (w tym miesiącu jest ich nawet więcej), ale także firmy technologiczne, finansowe czy biotechnologiczne. Analitycy otwierali pozycje po cenach zamknięcia z 3 kwietnia i zamykali je po cenach zamknięcia z 5 maja. Stopy zwrotu na ogół były więcej niż satysfakcjonujące. Najmocniejszy okazał się technologiczny Zscaler, wskazany przez Cisowskiego. Wynik? Przeszło 21 proc. zysku. Jeszcze dwie portfelowe spółki w kwietniu osiągnęły dwucyfrowe stopy zwrotu – Cloudflare Inc (propozycja Piotra Kaźmierkiewicza z BM Pekao), a także InPost (Sobiesław Kozłowski, Noble Securities). Średni wynik portfela w ubiegłym miesiącu wyniósł 9,3 proc., czyli najwięcej w tym roku.

Foto: GG Parkiet

W zestawieniu po czterech miesiącach przoduje Łukasz Stefaniak z XTB z blisko 42-proc. zyskiem, aczkolwiek nie brał on udziału w marcowej edycji, kiedy na ogół akcje przynosiły straty.

Czytaj więcej

Portfel foreksowy na maj: Eksperci znów zwracają się w stronę rynku kryptowalut

Gorąco na rynkach surowców

W chaosie, jaki powstał w związku z wojnami celnymi, rewelacyjnie w ostatnim czasie zachowuje się złoto, które w kwietniu zaliczyło znów rekord. W drugiej połowie kwietnia obserwowaliśmy korektę złota, ale w maju metal jest znów bliski szczytów. Warto jednak odnotować, że cena złota także dość mocno się waha. Po dwóch dniach zwyżek po około 3 proc. w środę uncja zniżkowała o 1,5 proc. Analitycy upatrują dalej szans wzrostów spółek działających na rynku metali szlachetnych. Przykładem jest Agnico Eagle Mines, na które w tym miesiącu stawia Cisowski. Agnico Eagle to firma wydobywająca złoto, prowadząca działalność w wielu krajach. W 2023 r. produkcja wyniosła 3,4 mln uncji złota.

Kolejna sektorowa spółka to McEwen Mining, wydobywająca metale szlachetne przede wszystkim w Meksyku, ale też w innych krajach regionu.

W majowym portfelu mamy też wydobywającego gaz ziemny EQT Corporation, a także spółkę Yara, która produkuje nawozy, ale ceny gazu (ostatnio zniżkujące) mają dla niej spore znaczenie. Piotr Miliński z Quercusa TFI wybiera na ten miesiąc Quanta Services, firmę tworzącą infrastrukturę dla sektora energetycznego i gazowego, telekomunikacyjnego, rurociągowego i energetycznego.

Bartosz Sawicki postawił natomiast na dostawcę oprogramowania MicroStrategy, znanego też ze sporych inwestycji w bitcoina. Najważniejszą kryptowalutę dotknęła znaczna przecena jeszcze przed spadkami akcji, ale od kilku tygodni znów wyraźnie zyskuje, wracając do poziomów z połowy lutego.

Główne amerykańskie indeksy jak dotąd odrobiły po około 50 proc. wiosennej fali spadkowej. Maj zaczyna się w kratkę, ale S&P 500 jak na razie broni się przed powrotem poniżej 5600 pkt, natomiast lokalny opór rysuje się 100 pkt wyżej. Jego przebicie powinno otworzyć drogę do tegorocznych szczytów. Byki mogą mieć jednak problem, jeśli indeks wróci poniżej 5500 pkt, czyli poniżej marcowego dołka.

Czytaj więcej

Teraz czas na spółki korzystające z niższych stóp

Łukasz Stefanik

XTB

Nasdaq Inc.

Patrząc technicznie na wykres D1, notowania Nasdaq prawdopodobnie wróciły do głównego trendu – wzrostowego. Kurs zdołał na początku tego miesiąca przekroczyć strefę oporu przy poziomie 75,5 USD, która to wynika z wcześniejszych reakcji cenowych oraz średniej wykładniczej EMA100. Utrzymanie się ceny powyżej strefy zaznaczonej kolorem zielonym przy wspomnianym poziomie 75,5 USD daje szansę na ruch w kierunku ostatnich maksimów przy 83,5 USD. Gdyby doszło z kolei do ich przełamania, zostanie otwarta droga do mierzeń zewnętrznych Fibo, które zostały wyznaczone na podstawie szczytu z 6 lutego i dołka z 8 kwietnia. Wtedy też jako kolejne opory należy traktować odpowiednio poziomy 89,25 USD i 96 USD. Jednak powrót ceny poniżej 74,5 USD mógłby przemawiać za korektę spadkową w kierunku 72 USD. Niemniej na ten moment nie jest to scenariusz bazowy.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

Yara

Spadek notowań gazu o 40 proc. od połowy lutego br. (TTF 1M) sprzyja poprawie nastawienia do producenta nawozów Yara. Po blisko 45-proc. spadku notowań spółki od szczytu z 2022 r. notowania konsolidowały się pomiędzy około 280–340 koronami i aktualnie widoczna jest bardziej zdecydowana próba wybicia górą. Wyjście ponad 335 koron oznacza zniesienia 23,6 proc. spadku od 2022 r., co wraz z oczekiwaną skokową poprawą EBIT w 2025 r. (o 75 proc.) sprzyja znoszeniu głębokiej przeceny od 2022 r. Co ciekawe, notowania próbują wyjść ponad SMA-100 (341 koron w ujęciu tygodniowym), co w 2023 r. było katalizatorem przeceny, a aktualnie predestynuje do katalizatora odbicia.

Piotr Kaźmierkiewicz

BM Pekao

McEwen Mining

Walory McEwen Mining Inc. wykazują pierwsze symptomy poprawy sytuacji technicznej po przedłużającym się trendzie spadkowym, ujętym w dobrze zdefiniowanym kanale zniżkującym. Z punktu widzenia analizy technicznej szczególnie istotne jest wybicie ponad zgrupowanie średnich kroczących EMA21–EMA100 oraz ponad statyczny poziom oporu w rejonie 7,94 USD. Taki układ wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo zmiany kierunku trendu lub przynajmniej rozpoczęcia dynamicznego ruchu korekcyjnego. Dodatkowym potwierdzeniem siły kupujących jest ukształtowanie białego marubozu przy relatywnie podwyższonym wolumenie obrotów. W przypadku kontynuacji obecnego momentum i domknięcia luki spadkowej z 7 lutego możliwe będzie uformowanie struktury odwrócenia w postaci podwójnego dna. Ewentualne wybicie z tej formacji generowałoby zasięg techniczny istotnie powyżej 9,80 USD, co oznaczałoby opuszczenie wielomiesięcznego kanału spadkowego górą.

Kamil Cisowski

DI Xelion

Agnico Eagle Mines

Nad spółką z sektora wydobycia złota zastanawialiśmy się już w kwietniu, ale finalnie zdecydowaliśmy się na skrajnie wyprzedaną technologię. W maju stawiamy na Agnico Eagle Mines, najlepiej w naszej ocenie wyglądającą technicznie spółkę w sektorze. Otrzymaliśmy wszystkie sygnały wyznaczenia lokalnego minimum, spółka przedstawiła już raport za I kwartał (notabene bardzo dobry), co ogranicza ryzyko nagłych niespodzianek. Traktujemy ją przede wszystkim jako wehikuł, by rozegrać ewentualne rozczarowanie przebiegiem amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych. Technicznie Agnico ma unikalne w sektorze parametry wrażliwości na zmianę cen złota i generowanych na ich tle stóp zwrotu. Szacujemy, że jest w stanie w krótkim terminie wyprodukować stopę zwrotu na poziomie 1,8-2,0-krotności wobec kruszcu.

Bartosz Sawicki

analityk niezależny

MicroStrategy

Kurs MicroStrategy w poprzednich sześciu miesiącach runął z historycznych maksimów usytuowanych powyżej 540 USD, załamując się maksymalnie niemal 60 proc. Wyprzedaż wyhamowała jednak w strefie poziomu 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego ubiegłorocznego wystrzału notowań spółki oraz 200-sesyjnej średniej kroczącej. Kurs będącej globalnie największym posiadaczem bitcoinów spółki w minionych tygodniach zbudował formację podwójnego dna, która powinna zwiastować kres gwałtownej korekty. Notowania wybiły się górą z regresyjnego kanału spadkowego i na pierwszych majowych sesjach rozpoczęły testy tegorocznych szczytów oraz bariery 400 USD, wymazując już przeszło połowę dotkliwego załamania. Potencjalne sforsowanie ważnego oporu powinno otwierać drogę w kierunku kolejnej istotnej bariery 450 USD, związanej z licznymi intradayowymi maksimami z końcówki 2024 r.

Piotr Miliński

Quercus TFI

Quanta Services

Amerykański wykonawca infrastruktury energetycznej ma za sobą bardzo dobry raport kwartalny, który przyczynił się do odbicia kursu powyżej średniej 200-sesyjnej przy istotnym wzroście wolumenu. Mimo że najbliższe dni mogą przynieść uspokojenie i konsolidację w obszarze 310–330 USD, to w horyzoncie kilku tygodni liczymy się z szansą na ponowne przetestowanie historycznych szczytów. Spółka powinna cechować się mniejszą wrażliwością na politykę handlową USA dzięki strukturalnemu zapotrzebowaniu na modernizację infrastruktury przesyłowej.

Paweł Małmyga

BM PKO BP

EQT Corporation

Akcje EQT Corporation notowane są blisko szczytów w rejonie 55 USD. W trakcie najbliższych sesji można więc liczyć na atak na ten opór, a docelowo na jego przełamanie i powrót do długoterminowego trendu wzrostowego. Co do wsparć to w krótkim terminie warto zwrócić uwagę na okolicę 51,20 USD, a w średnim na minimum z 23 kwietna na 47,14 USD.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas BP

Celsius Holdings

Kurs akcji spółki po ustanowieniu w I połowie 2024 r. formacji podwójnego szczytu odnotował silne spadki, trwające do lutego br. Obecnie widzimy jednak próbę odwrócenia trendu. Kurs stopniowo ustanawia nowe lokalne szczyty i minima i pozostawał relatywnie silny na tle rynku podczas kwietniowej wyprzedaży. Ponadto notowania powróciły ponad średnią 200-sesyjną – po jej przebiciu obecnie mamy cofnięcie i przetestowanie średniej, która działa teraz jako wsparcie. Warto zwrócić też uwagę na reakcję inwestorów na słabsze od oczekiwań wyniki za I kwartał, które nie przyniosły już spadków, co może oznaczać, że gorsze wiadomości są już zdyskontowane. Dawałoby to pole do ataku na tegoroczne maksimum przy 39 USD, a w razie jego wybicia otwierało drogę do kolejnego oporu około 10 USD wyżej.

Ważą się losy Nasdaq w dłuższym horyzoncie

Foto: GG Parkiet

Nasdaq dotarł do ważnego poziomu. Popyt jak na razie tylko markuje wybicie.

W ostatnich dniach na amerykańskim rynku jest zdecydowanie spokojniej niż jeszcze kilka tygodni temu, aczkolwiek przed indeksami wciąż sporo niewiadomych. Między USA a Chinami mają rozpocząć się negocjacje na wysokim szczeblu w sprawie ceł, ale Donald Trump nadal „lubi” zaskakiwać kolejnymi pomysłami.

Trzecia sesja tygodnia rozpoczęła się od zwyżek po dwóch spadkowych dniach. Od dołu wsparciem jest luka hossy, którą Nasdaq wyrysował jeszcze w poprzednim tygodniu. Od góry zaś atak popytu powinien koncentrować się na przebiciu szczytu z piątku.

W nieco szerszym ujęciu indeks spółek technologicznych pozostaje w pobliżu zniesienia 61,8 proc. fali spadkowej, zapoczątkowanej pod koniec lutego. To jak dotąd najpoważniejszy sprawdzian dla kupujących. Jego trwałe wyłamanie powinno wyprowadzić Nasdaq do ataku na tegoroczne szczyty, ale zwrot w tym miejscu może być początkiem kolejnej dużej fali spadkowej. W razie objęcia kierunku południowego ważnym poziomem będzie 17 260 pkt, gdzie wypada marcowy dołek oraz 50 proc. zniesienia całej wiosennej fali spadków. paan

Portfel techniczny spółek zagranicznych
Rollercoaster trwa. Do którego pociągu wsiąść?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Portfel techniczny spółek zagranicznych
Niemiecki DAX oparty na grudniowej górce
Portfel techniczny spółek zagranicznych
Nadchodzi moment powrotu do amerykańskich gigantów?
Portfel techniczny spółek zagranicznych
Amazon z pozytywną reakcją na kumulację wsparć
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Portfel techniczny spółek zagranicznych
Technologia, przemysł i surowce to pomysły na luty
Portfel techniczny spółek zagranicznych
Spółki value kontra growth, a pośrodku sam Warren Buffett