Biura maklerskie. Średnie spółki najchętniej typowane przez ekspertów na czerwiec

Wskazane w maju firmy dały zarobić trzem spośród sześciu biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Średnia stopa zwrotu to 0,1 proc. na plusie, a więc znacznie lepiej niż rynek, który spadł o 4,4 proc.

Publikacja: 05.06.2018 12:46

Biura maklerskie. Średnie spółki najchętniej typowane przez ekspertów na czerwiec

Foto: Adobestock

GG Parkiet

Spora grupa spółek wybranych przed miesiącem nie spełniła pokładanych nadziei, co skłoniło ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji do roszad w portfelach.

 

Typy na czerwiec

GG Parkiet

Analizując ich propozycje, zgłoszone do czerwcowych portfeli, widać, że swojej szansy szukają przede wszystkim wśród „średniaków" z segmentu mWIG40, które w notowaniach radzą sobie lepiej niż firmy z sWIG80, a przy tym mogą się pochwalić przyzwoitą płynnością obrotu, czego nie można powiedzieć o wielu małych spółkach. Jednocześnie firmy te często mają lepsze perspektywy wzrostu biznesu i – co za tym idzie – poprawy wyników niż duże spółki z WIG20.

Na celowniku trzech biur maklerskich znalazły się papiery Wieltonu (z czego w jednym portfelu znalazł się jako nowa spółka), za czym kryją się pozytywne oczekiwania co do efektów ekspansji zagranicznej tego producenta przyczep i naczep. – Spółka korzysta z koniunktury na rynku, dodatkowo pomaga jej osłabienie złotego. Może się pochwalić udanymi akwizycjami, które wzmocniły grupę – wyjaśniają swój wybór analitycy Noble Securities.

Do łask powróciło PKP Cargo, obecne w dwóch portfelach. Za przewoźnikiem kolejowym przemawiają czynniki fundamentalne. – Wzrost cen usług transportowych przy wysokiej dźwigni operacyjnej daje szansę na pozytywne zaskoczenie – uważają analitycy Raiffeisena.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też akcje Stalproduktu, po którym poprawy spodziewa się dwóch brokerów. W czerwcu papiery producenta wyrobów stalowych do portfela dołączyli analitycy Noble Securities, uzasadniając wybór utrzymującymi się wysokimi cenami cynku oraz poprawą na rynku wyrobów hutniczych.

Z pozostałych średnich spółek z indeksu mWIG40 uwagę ekspertów zwróciły AmRest, Forte, Inter Cars, Medicalgorithmics i Neuca.

Jednocześnie eksperci chętnie pozbywają się spółek z sektora gier, których papiery w minionym miesiącu dały dwucyfrowe stopy zwrotu. Z tego powodu dla 11 bit studios i Playway zabrakło miejsca w portfelu na kolejny miesiąc.

 

Wyniki i wyceny pod lupą

Papiery producenta gier okazały się najlepszą inwestycją spośród spółek, które znalazły się w składz

Papiery producenta gier okazały się najlepszą inwestycją spośród spółek, które znalazły się w składzie portfeli na maj. Notowania 11 bit studios kontynuowały dobrą passę. W minionym miesiącu można było na nich zarobić prawie 36 proc. Wzmożony popyt na akcje to efekt premiery „Frostpunka”, która odbyła się w drugiej połowie kwietnia. Od tego momentu pojawiło się kilka pozytywnych rekomendacji dla akcji firmy. Analitycy liczą, że sukces sprzedaży gry przełoży się na skokową poprawę przychodów i zysków oraz znacząco zwiększy zasoby gotówkowe spółki.

GG Parkiet

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał zakończony niedawno sezon publikacji raportów z wynikami za I kwartał 2018 r. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach 2018 r. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak ATM Grupa, Neuca, Stalprodukt czy Wielton. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli spółek, które wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami.

Majową korektę niektórzy z naszych typujących potraktowali jako dobrą okazję do tańszych zakupów. Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Jej potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny. Tym eksperci tłumaczą pojawienie się w portfelach walorów m.in. Aliora, Archicomu czy Polwaksu.

Warto zauważyć, że eksperci kolejny miesiąc z rzędu unikają inwestycji w papiery największych spółek z WIG20. Ich wyceny są stosunkowo wysokie, a perspektywy poprawy wyników nie najlepsze. Zainteresowanie tym segmentem ograniczyło się jedynie do banków: Pekao i Aliora oraz Cyfrowego Polsatu.

 

Maj udany dla wybranych

W maju największym rozczarowaniem okazały się akcje Idea Banku. Kurs zanurkował o ponad 45 proc., wy

W maju największym rozczarowaniem okazały się akcje Idea Banku. Kurs zanurkował o ponad 45 proc., wyznaczając historyczny dołek. Negatywne nastroje wokół banku to efekt zamieszania związanego z  GetBackiem. Idea Bank w ostatnich latach sprzedał tę spółkę, a potem oferował swoim klientom jej obligacje. Bank przyznał, że jego aktualna bezpośrednia ekspozycja na tę spółkę jest niewielka, ale nie przekonało to inwestorów.

GG Parkiet

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Na warszawskiej giełdzie nieoczekiwanie rozwinęła się korekta spadkowa. Przewaga negatywnych nastrojów na rynkach bardziej zachęcała inwestorów do realizacji zysków niż do akumulowania akcji. W rezultacie indeks WIG zakończył miesiąc 4,4 proc. na minusie. Naszym ekspertom poszło nieco lepiej, bo ich majowy uśredniony wynik wszystkich portfeli znalazł się 0,1 proc. nad kreską.

Część ekspertów skutecznie stawiła czoła korekcie, udowadniając, że dzięki odpowiedniej selekcji spółek są w stanie zarabiać mimo niesprzyjającej koniunktury rynkowej. W minionym miesiącu trzy z sześciu portfeli wypracowały dodatnią stopę zwrotu. Najbardziej zyskowny okazał się portfel analityków Haitong Banku. Ich portfel był 4,7-proc. na plusie. Wyprzedzili specjalistów z BM BGŻ BNP Paribas, których portfel zwiększył wartość o 2,3 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także eksperci Raiffeisena, którzy zakończyli maj z 1,6-proc. zyskiem.

Okazale prezentują się dokonania brokerów, licząc od początku tegorocznej rywalizacji. Po pięciu miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem może się pochwalić większość biur maklerskich. Dzięki dobremu wynikowi w maju na pozycję lidera wskoczyli analitycy Haitong Banku – wypracowali od początku roku stopę zwrotu wynosząca prawie 20 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których portfel jest 11 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji plasują się teraz się analitycy z BM BGŻ BNP Paribas, których portfel powiększył się przez pięć miesięcy o 2,2 proc.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji wszystkie portfele fundamentalne mają średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 2,6 proc. Nie trzeba dodawać, że to znacznie lepszy wynik niż szerokiego rynku – WIG stracił od początku roku ponad 10 proc.

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Instal Kraków, Kruk | Zmiana struktury portfela.

Work Service | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

ATM Grupa | Spółka korzysta ze sprzyjającego otoczenia w obszarze reklamy. Zwracamy uwagę na posiadane udziały w podmiocie produkującym gry AidemMedia.

Mo-Bruk | Sprzyjające otoczenie dla spółki, liczymy na wzrost przychodów i poprawę marż z przetwarzania odpadów.

Polwax | Niska wycena. Atrakcyjna ścieżka wynikowa.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

PlayWay | Realizacja zysku. Notowania weszły w korektę po słabszym od oczekiwanego przyjęciu gry „Agony". DO PORTFELA WCHODZĄ:

Neuca | Defensywny walor w portfelu. Za spółką przemawia poprawa wyników finansowych po ubiegłorocznych proble- mach w branży

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

11 bit studios, Comarch, PlayWay | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Alior | Oczekujemy pozytywnych informacji związanych z ogłoszeniem współpracy z Pekao. Atrakcyjnie wyceniany bank.

Amrest | Mocno wzrostowa spółka, umacniający się dolar oraz euro powinny wspierać jej wyniki.

Archicom | Relatywnie tania spółka na tle konkurencji, z perspektywą poprawy wyników oraz solidnej dywidendy.

Cyfrowy Polsat | Ostatnie akwizycje wyraźnie wzmocniły spółkę na rynku telco oraz płatnej TV.

Medicalgorithmics | Oczekujemy poprawy dynamiki składa- nych wniosków, umacniający się dolar wsparciem dla wyników.

Netia | Oczekujemy wezwania na pozostałe akcje spółki po cenie 5,77 zł.

TS Games | Dobra sprzedaż „Fishing Clash", umacniający się dolar dodatkowo powinien wspierać wyniki. Oczekujemy dobrego przyjęcia nowej gry „Fishing Battle".

Millennium DM

SKŁAD PORTFELA NA CZERWIEC POZOSTAJE BEZ ZMIAN: Ailleron |  Alumetal |  Auto Partner |  Idea Bank | Lentex | Lokum Deweloper | Maxcom | Pekao | PBKM |  Wielton

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Amica, Aplisens | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniej- szym spółkom.

Polenergia | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

PKP Cargo | Pozytywnie oceniamy zwyżki sprzedaży, nakłady inwestycyjne niższe od wcześniej planowanych.

Stalprodukt | Spółce sprzyjają utrzymujące się wysokie ceny cynku oraz poprawa na rynku wyrobów hutniczych.

Wielton | Spółka korzysta z koniunktury na rynku, dodatko- wo pomaga osłabienie złotego. Może się pochwalić udanymi akwizycjami, które wzmocniły grupę.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

11 bit studios, ABC Data | Realizacja zysków.

Agora, Grupa Azoty, Korporacja KGL, Polwax | Inne spółki oceniamy aktualnie atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Forte | Otwarcie fabryki płyty wiórowej i osłabienie złotego sprzyjają fundamentalnemu nastawieniu do spółki.

Inter Cars | Wzrost przychodów o 30 proc. w kwietniu przy dobrej marży brutto wsparłoby wyniki II kwartału.

PKP Cargo | Wzrost cen usług transportowych przy wysokiej dźwigni operacyjnej daje szansę na pozytywne zaskoczenie

ISTOTNE INFORMACJE ORAZ ZASTRZEŻENIA PRAWNE DOTYCZĄCE OPINII WYRAŻONEJ POWYŻEJ: HTTPS://R-BROKERS.PL/STREFA-INWESTORA-NIEZALOGOWANEGO

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji