W kwietniu było łatwiej o zarobek na warszawskiej giełdzie niż w poprzednich miesiącach. Większość biur maklerskich biorących udział w typowaniu spółek w ramach rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystała sprzyjającą koniunkturę i może się pochwalić okazałymi stopami zwrotu.

Typy na maj

W kwietniu na GPW wiele spółek zaliczyło efektowne zwyżki. Dla ekspertów w wielu wypadkach jest to jednak zachęta do realizacji zysków. Dlatego w ramach majowej rewizji portfele opuszczają akcje spółek, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić, m.in. AB, Dom Development, Enea, Ferro, Grupa Azoty czy PGE.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu poprzednich miesięcy tym razem nie zawiodły spółki z WIG20. Choć nie miały w portfelach licznej reprezentacji, to dzięki wysokim stopom zwrotu istotnie przyczyniły się do kwietniowych zysków. Eksperci jednak w dalszym ciągu darzą ten segment rynku ograniczonym zaufaniem i wśród spółek typowanych na kolejny miesiąc ich udział ograniczył się do pojedynczych wskazań na CCC, Lotos, PZU i PGNiG.

Większe nadzieje eksperci pokładają w spółkach z szerokiego rynku, reprezentujących dużo bardziej perspektywiczne branże. Z typów na maj wynika, że w obecnych warunkach godnym uwagi pomysłem są akcje spółek, które mogą być beneficjentami oczekiwanego popandemicznego odbicia w gospodarkach. Zapowiedzią tego są mocno drożejące surowce, stwarzające korzystne otoczenie dla firm działających m.in. na rynku stali. Największe nadzieje eksperci wiążą z Cognorem (nowa spółka w dwóch portfelach), za którym przemawiają rekordowe wyniki za I kwartał i optymistyczne zapowiedzi zarządu związane z hossą na rynku stali. – Wzrost cen stali sprzyja spółkom z branży, a silna poprawa PMI przemysłu wspiera nastawienie do sektora – wskazują eksperci Noble Securities.

Wśród propozycji nie zabrakło też spółek przemysłowych, należących do głównych beneficjentów ożywienia popytu. Wiele z nich wyszło z pandemii jeszcze wzmocnionych dzięki poczynionym oszczędnościom i osłabieniu złotego, sprzyjającemu eksportowi. To przesądziło o wyborze do majowych portfeli Ciechu, Elektrotimu, Grupy Kęty czy Wieltonu.

Na celowniku znaleźli się również potencjalni beneficjenci oczekiwanego odmrożenia kolejnych sektorów gospodarki, np. spółki odzieżowe czy Agora. – Na 29 maja zaplanowano otwarcie kin i od razu premiery. Czas postawić na poszkodowanych przez pandemię, na których powrót klienci czekają z utęsknieniem – przekonują eksperci Millennium DM.

Istotnym argumentem okazują się też dywidendy. Publikując raporty i podsumowując zeszłoroczne osiągnięcia, wiele firm przedstawiło swoje plany co do podziału zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. To sprawiło, że eksperci w maju spojrzeli przychylnym okiem m.in. na Kęty czy PZU.

Efektowne stopy zwrotu

A jak wypadły portfele przygotowane przez ekspertów na kwiecień? Uśredniona stopa zwrotu z wszystkich siedmiu portfeli sięgnęła w ubiegłym miesiącu 7,6 proc. – to zatem wynik powyżej możliwości rynku. WIG zyskał bowiem w tym czasie 4,7 proc.

Najlepiej wypadł przy tym portfel zarządzany przez analityków Noble Securities. Ich kwietniowe inwestycje pozwoliły na wypracowanie aż 18,5 proc. zysku. Niewiele mniej efektownym wynikiem, 13,9 proc., mogą się pochwalić eksperci DM BDM.

W pierwszej trójce znalazł się też portfel DM Banku BPS, z rezultatem 11 proc. na plusie.

Najmniej powodów do zadowolenia mają analitycy Haitong Banku, którzy jako jedyni w kwietniu znaleźli się pod kreską. Przesądziły o tym wybrane do portfela mocno zniżkujące akcje Mercatora.

Wyniki kwietniowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku. Po czterech miesiącach rywalizacji na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM, których portfel od początku roku może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą 48 proc. Tuż za ich plecami są eksperci Millennium DM, których inwestycje wypracowały 34,6 proc. zysku. W walce o czołowe lokaty liczyć się też będą analitycy z Noble Securities, którzy zwiększyli stan posiadania o 32,8 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, choć prawie wszystkim udało się pokonać rynek.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 23 proc. Dla porównania WIG poprawił w tym czasie swoje notowania jedynie o 6,6 proc.

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior, Arctic Paper, Artifex Mundi, Enea, Grupa Azoty, PCC Rokita | Realizacja zysków.

- KGHM | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Astarta, Kernel | Ekspozycja na wysokie ceny surowców rolnych i deeskalacja konfliktu Rosja–Ukraina. Bardzo nisko wyceniane spółki.

- Ciech | Prognozy zarządu na 2021 r. powyżej oczekiwań rynku, obiecujące wyniki I kwartału. Spodziewamy się spadków cen CO2 z rekordowych pułapów po umorzeniu uprawnień z ETS III do 30 kwietnia.

- Cognor | Znakomite wyniki za I kwartał. Otoczenie biznesowe w II kwartale jest jeszcze korzystniejsze.

- Dekpol | Wyniki za IV kwartał 2020 r. wyraźnie powyżej naszych oczekiwań, liczymy na dobre rezultaty I kwartału.

- Grupa Kęty | Podniesione prognozy zarządu na 2021 r. Atrakcyjna stopa dywidendy (7,3 proc. brutto).

- Lotos | Ekspozycja na sektor paliwowy i wysokie ceny ropy (największy beneficjent). Spółka wciąż ponad 30 proc. poniżej stanu sprzed pandemii, z wyraźnym dyskontem do Orlenu.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CD Projekt, Huuuge, Mercator Medical | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Odmrażanie gospodarki i zapowiedź otwarcia kin Helios powinny poprawić nastawienie do spółki.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Famur, Kernel | Zamiana na bardziej atrakcyjne spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PGNiG | Wyniki finansowe I kwartału wypadły powyżej oczekiwań, rosnące ceny gazu sprzyjają dobrym trendom w wynikach również w kolejnych okresach.

- Wielton | Bardzo dobra koniunktura w branży transportowej – silny popyt umożliwia podwyżki cen, które równoważą rosnące koszty. Dzięki temu oczekujemy wyraźnej poprawy rezultatów w 2021 r.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AB, Votum | Realizacja zysków.

- Arctic Paper | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Na 29 maja zaplanowano otwarcie kin i od razu premiery. Czas postawić na poszkodowanych przez pandemię, na których powrót klienci czekają z utęsknieniem.

- Bowim | Rosnące ceny stali zapowiadają dobre wyniki dystrybutora.

- CCC | Zbliżający się koniec epidemii przywróci wiarę inwestorów w spółkę, co podniesie jej wycenę.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- PGE | Realizacja zysków.

- Police | Ograniczenie ryzyka po dużych zmianach personalnych we władzach spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- ML System| Beneficjent Krajowego Planu Odbudowy.

- Voxel | Beneficjent pandemii i lockdownu w I kwartale.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arctic Paper, CCC, Grupa Azoty, LPP, Oponeo.pl, Pekao | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11 bit studios | Oczekiwana aktualizacja planów spółki jest argumentem za weryfikacją percepcji fundamentalnej firmy.

- Cognor | Wzrost cen stali sprzyja spółkom z branży, silna poprawa PMI przemysłu wspiera nastawienie do sektora.

- Elektrotim | Zysk netto na poziomie 16,5 mln zł w 2020 r. przy kapitalizacji 81 mln zł zdaje się sprzyjać nastawieniu do spółki.

- PZU | Atrakcyjny wskaźnik C/Z '21 = 9,9; stopa dywidendy na 2021 rok wynosząca 8,8 proc. czy dążenie indeksu MSCI Poland do nadrobienia słabości wobec MSCI EM sprzyjają firmie.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Dom Development, Ferro, Kino Polska | Realizacja zysków.

- Voxel | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ciech | Oczekujemy istotnej poprawy wyników w I połowie 2021 r.

- Comarch | Poprawa bilansu, liczymy na deklarację sowitej dywidendy.

- Skarbiec Holding | Oczekujemy poprawy wyników w obliczu napływu środków do funduszy.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

 

Pytania do... Marcina Materny dyrektora działu analiz w Millennium DM

Krajowe indeksy zwyżkują. Tylko w kwietniu WIG zyskał prawie 5 proc. Czy optymizm ma szansę na dłużej zagościć na GPW?

Moim zdaniem jesteśmy blisko szczytów – rynki już od jesieni dyskontują otwarcie gospodarki i patrząc na kursy wielu spółek, zostało to już z nawiązką uwzględnione. Wiele firm zagranicznych zwraca uwagę, że popyt nie rośnie tak jak się spodziewano, dodatkowo pojawiły się trudności z dostawami niektórych półproduktów (mniejsza dostępność półprzewodników), a wzrosty cen surowców biją kolejne rekordy, co negatywnie przełoży się na przyszłe wyniki, Pojawia się też presja płac, wiele branż trwale straciło część rentowności.

Czy zmiana nastawienia NBP w kwestii stóp procentowych może rozruszać krajowy rynek akcji, mając na uwadze, że banki mają kluczowy wpływ na indeksy?

Kosmetyczne podwyżki wiele bankom nie pomogą, zwłaszcza gdy zbiegną się z pogorszeniem się sytuacji kredytobiorców, na których koszty wpłyną. Gdyby jednak NBP postanowił walczyć z inflacją (być może zajmą się tym w 2022 r., więc widać, że raczej RPP się nie spieszy, „obserwując sytuację"), podwyżki stóp musiałyby być znacznie wyższe niż kosmetyczne, bo podwyżka o 1 pkt proc. nic w kwestii inflacji nie zmieni. Gdyby stopy wzrosły do poziomu uzasadnionego inflacją, czyli 4–5 proc., byłby to dramat dla posiadaczy kredytów. Temat podwyżek stóp procentowych rozpala segment akcji bankowych od czasu do czasu już od kilku lat – i nigdy do nich nie dochodzi. Tym razem będzie moim zdaniem inaczej – podwyżki będą, ale decyzja o nich zostanie podjęta dużo za późno, gdy wpływ inflacji na gospodarkę będzie już destrukcyjny i RPP nie będzie mogła go ignorować. Wtedy wzrost stóp będzie musiał być wysoki i jej wpływ na wyniki banków będzie już tylko „na otarcie łez" – nie zdoła ona zrekompensować spadku jakości portfeli. Kilka razy w historii mieliśmy już do czynienia z drukowaniem pustego pieniądza, zawsze kończy się to tak samo. Nie znam argumentów, dla których „tym razem miałoby to się skończyć inaczej".

Czy to, że indeksy w niewielkim stopniu skorzystały ze światowej hossy i mają sporo do nadrobienia, może przemawiać na korzyść naszego rynku w najbliższych miesiącach?

Wpisuję się do obozu zwolenników tezy „sell in May and go away". Może i polskie akcje nie są aż tak drogie, ale patrząc na rozwinięte rynki, widać ich znaczne przewartościowanie. W przypadku pogorszenia nastrojów liczenie, że tamte rynki spadną, ale nas uchroni „taniość", może być złudne. Zwróćmy uwagę, że spółki, które podały w I czy IV kwartale dobre wyniki, korzystały w części ze zbiegu kilku sprzyjających okoliczności. Tak jak rynki wierzą, że spółki typu Agora, CCC czy LPP czeka poprawa wyników, bo ich spadek to skutek pandemii, powinny dostrzec, że spółki, które na niej zyskały, także pod względem rentowności (Ferro, Kęty, Alumetal), mogą wrócić do swoich kilkuletnich średnich. Na razie dyskontowana jest poprawa zarówno w jednej, jak i drugiej grupie, co – biorąc pod uwagę, że pod względem PKB wrócimy do 2019 r., jest nieracjonalne.