Prawie 3 mld zł wynosi łączna kapitalizacja spółek handlujących sprzętem IT, notowanych na warszawskiej giełdzie (najwięcej w tej puli ważą Asbis i AB). Średnio ceny akcji firm z tego sektora urosły w tym roku o 15 proc., czyli o połowę mniej niż WIG.
Odbicie w wydatkach
W 2024 r. globalne wydatki na IT mają urosnąć o 8 proc., do 5,1 bln USD – wynika z najnowszego raportu Gartnera. To oznacza ponaddwukrotnie wyższą dynamikę od tegorocznej, która prognozowana jest na niespełna 4 proc. Wśród segmentów rynku wyodrębnianych przez Gartnera od kilku już lat najwyższą dynamikę ma oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Natomiast słabo wypadają urządzenia. Po pandemicznym ożywieniu popyt wyhamował i 2022 r. segment ten zakończył ponad 6-proc. spadkiem, do 766,3 mld USD. W tym roku według prognoz ma się skurczyć jeszcze mocnej, o 10 proc., do 689,3 mld USD. Natomiast w 2024 r. powinno przyjść odbicie w górę. Gartner prognozuje wzrost o 4,8 proc., do 722,5 mld USD.
Z naszych szacunków wynika, że dział urządzeń (bazując na prognozach na 2024 r.) stanowi 14 proc. całego rynku IT. Największa część, ponad 30 proc., przypada na usługi IT. Niemal tyle samo na usługi telekomunikacyjne. Pozostała część to oprogramowanie (prawie 20 proc.) oraz centra danych (około 6 proc.).
Czytaj więcej
Borykające się z trudnościami niemieckie fabryki odnotowały w sierpniu wzrost zamówień. Popyt wzrósł o 3,9 proc. w porównaniu z lipcem, ponad dwukrotnie szybciej niż oczekiwano.
Rzut oka na emitentów
Mijający rok był trudny w porównaniu z latami 2021–2022, kiedy stan pandemii motywował konsumentów i biznes do inwestowania w technologie cyfrowe. To wywindowało poziomy sprzedaży wielu produktów i usług, co z kolei zmotywowało producentów do znacznego zwiększenia mocy produkcyjnych i w konsekwencji większych dostaw, m.in. na rynek europejski. W efekcie pojawiły się nadwyżki produktów.