Dystrybutorzy sprzętu patrzą na 2024 r. z ostrożnym optymizmem

Spadek inflacji, połączony z obniżaniem stóp procentowych, powinien mieć pozytywny wpływ na nastroje konsumenckie. Ale wyzwań w branży też nie zabraknie. W tym roku giełdowi dystrybutorzy radzą sobie z nimi całkiem dobrze.

Publikacja: 26.11.2023 16:29

Dystrybutorzy sprzętu patrzą na 2024 r. z ostrożnym optymizmem

Foto: Adobe Stock

Prawie 3 mld zł wynosi łączna kapitalizacja spółek handlujących sprzętem IT, notowanych na warszawskiej giełdzie (najwięcej w tej puli ważą Asbis i AB). Średnio ceny akcji firm z tego sektora urosły w tym roku o 15 proc., czyli o połowę mniej niż WIG.

Odbicie w wydatkach

W 2024 r. globalne wydatki na IT mają urosnąć o 8 proc., do 5,1 bln USD – wynika z najnowszego raportu Gartnera. To oznacza ponaddwukrotnie wyższą dynamikę od tegorocznej, która prognozowana jest na niespełna 4 proc. Wśród segmentów rynku wyodrębnianych przez Gartnera od kilku już lat najwyższą dynamikę ma oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Natomiast słabo wypadają urządzenia. Po pandemicznym ożywieniu popyt wyhamował i 2022 r. segment ten zakończył ponad 6-proc. spadkiem, do 766,3 mld USD. W tym roku według prognoz ma się skurczyć jeszcze mocnej, o 10 proc., do 689,3 mld USD. Natomiast w 2024 r. powinno przyjść odbicie w górę. Gartner prognozuje wzrost o 4,8 proc., do 722,5 mld USD.

Z naszych szacunków wynika, że dział urządzeń (bazując na prognozach na 2024 r.) stanowi 14 proc. całego rynku IT. Największa część, ponad 30 proc., przypada na usługi IT. Niemal tyle samo na usługi telekomunikacyjne. Pozostała część to oprogramowanie (prawie 20 proc.) oraz centra danych (około 6 proc.).

Czytaj więcej

Elektronika nieco poprawiła sytuacje niemieckiego przemysłu

Rzut oka na emitentów

Mijający rok był trudny w porównaniu z latami 2021–2022, kiedy stan pandemii motywował konsumentów i biznes do inwestowania w technologie cyfrowe. To wywindowało poziomy sprzedaży wielu produktów i usług, co z kolei zmotywowało producentów do znacznego zwiększenia mocy produkcyjnych i w konsekwencji większych dostaw, m.in. na rynek europejski. W efekcie pojawiły się nadwyżki produktów.

– W takich sytuacjach zawsze tworzy się presja na marże i obniżanie cen. Jeśli przyjąć za punkt wyjścia rok 2021, to ceny elektroniki spadły od tego czasu o średnio 10 proc., podczas gdy średnia inflacja cen dóbr trwałego użytku sięgnęła ponad 30 proc. – wylicza Radosław Olejniczak, dyrektor działu zakupów w Komputroniku. Do tego doszło podnoszenie cen większości produktów, usług i nośników energii. To wszystko tworzy dużą presję na wyniki branży.

– Wydaje się, że dołek na rynku elektroniki osiągnęliśmy w lipcu, który był jednym z najsłabszych miesięcy od wielu lat. Od sierpnia sprzedaż systematycznie rośnie – zwraca uwagę Olejniczak.

Czytaj więcej

Komputronik rozczarował. Akcje tanieją

Pozytywny wpływ na branżę powinien mieć spadek inflacji, połączony z obniżaniem stóp procentowych. Zdolność kredytowa konsumentów będzie rosła, będą bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość i lepiej oceniać dodatkowe koszty zakupów w ratach, a to na rynku elektroniki ważny element.

– Nasza branża jest też pośrednio powiązana z koniunkturą na rynku deweloperskim. Sprzedaż nowych lokali oraz remonty generują duży popyt na elektronikę, sprzęt RTV/AGD, komputery, urządzenia sieciowe czy smart home. Patrzymy więc w przyszłość z pewnym optymizmem – podsumowuje przedstawiciel Komputronika.

Również Asbis podkreśla, że mimo globalnych zawirowań jego biznes radzi sobie całkiem dobrze.

– W III kwartale 2023 r., pomimo presji inflacyjnej, słabszego popytu i niepewnego otoczenia geopolitycznego, zwiększyliśmy przychody na wszystkich głównych rynkach naszej działalności – mówił przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał Serhei Kostevitch, prezes Asbisu. Podtrzymał prognozy dla grupy. Zakładają, że w 2023 r. przychody wyniosą 3–3,2 mld USD, a zysk netto – 78–82 mln USD.

Czytaj więcej

Asbis podtrzymuje prognozy. Rekordowe przychody

Dobre wyniki notuje też lider branży w Polsce, grupa AB (rozmowa z prezesem Andrzejem Przybyłą poniżej), systematycznie zwiększając przychody i zyski i rosnąc szybciej niż rynek.

Natomiast Action w I połowie 2023 r. zanotował blisko 20-proc. spadek zysku netto, ale w 2024 r. powinno być lepiej. DM BOŚ zwraca uwagę na poprawiającą się dynamikę przychodów grupy widoczną już w III kwartale 2023 r. oraz na utrzymującą się wysoką marżę zysku brutto. Analitycy prognozują, że w tym roku zysk netto spółki wyniesie 39,1 mln zł, a w 2024 r. wzrośnie do ponad 42 mln zł.

Parkiet PLUS
Robert Lewandowski na rozdrożu
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Parkiet PLUS
Sposób na Albańczyka
Parkiet PLUS
Biznes i sport. Fortuna za faraona
Parkiet PLUS
Dyktator, którego zaniedbaliśmy?
Parkiet PLUS
Spada barometr oszczędności
Parkiet PLUS
Sprintem po nagrody