Maklerskie okienko transferowe znów otwarte

ING Securities i UniCredit CA IB Poland straciły swoich kluczowych maklerów instytucjonalnych. To wróży kolejne przetasowania w branży

Publikacja: 17.05.2010 01:18

Przejście szefa maklerów UniCredit CA IB Sebastiana Siejko do Wood & Co. oraz nabór maklerów do biur

Przejście szefa maklerów UniCredit CA IB Sebastiana Siejko do Wood & Co. oraz nabór maklerów do biura Credit Suisse w Polsce, którym kieruje Tomasz Bardziłowski, poruszyły rynek brokerski.

Foto: Fotorzepa

Z ING Securities – liderem obrotów akcjami w 2009 r. pożegnał się Jan Koch, członek zarządu i szef maklerów. Z bankowym brokerem związany był od 2003 r. (licencję ma od 1994 r.). Od tego czasu wypracował solidną pozycję na rynku. Regularnie zdobywa jedno z pierwszych miejsc w rankingach „Forbesa”.

– To jeden z najlepszych specjalistów od obsługi klientów instytucjonalnych – mówią nasi rozmówcy. Wszystko wskazuje, że Koch zwiąże się z Credit Suisse, który buduje biuro maklerskie w Polsce. Przedstawiciele szwajcarskiego banku nie potwierdzają jednak tej informacji.

[srodtytul]Grupowe odejście[/srodtytul]

To nie koniec transferów. Z UniCredit CA IB Poland odszedł Sebastian Siejko, dyrektor departamentu maklerskiego. Oprócz niego z pracy w tej instytucji zrezygnowali inni maklerzy – Grzegorz Skowroński i Michał Skowroński (pierwszy z nich ma licencję jeszcze od 1995 r.). Nowym szefem departamentu została Beata Markiewicz. Przedstawiciele UniCreditu uspokajają, że zespół brokerski został już na nowo skompletowany, choć w branży głośno, że lider na rynku ofert publicznych rozgląda się za kandydatami.

[srodtytul]Rotacja jeszcze potrwa[/srodtytul]

Siejko i Skowrońscy zasilą najprawdopodobniej firmę Wood & Company, która jest jedną z prężniej działających instytucji z zagranicy na polskiej giełdzie. Nieoficjalnie wiadomo, że Wood liczy na zwiększenie zaangażowania w Europie Środkowej. Maklerzy z UniCreditu – który także działa w całym naszym regionie – mają w tym pomóc.

Zdaniem osób z branży na tym zmiany się nie skończą. – Rotacja ruszyła wraz z wejściem Credit Suisse na rynek i odejściem ludzi z DM BZ WBK, i zapewne jeszcze trochę potrwa – mówi jeden z szefów biur maklerskich. W ubiegłym roku Sebastian Kosakowski, Artur Zaremba i Wojciech Jóźwik – trzon maklerski poznańskiej instytucji – przeszli do Espirito Santo Investement.

Ich miejsce zajęli m.in. maklerzy z DM PKO BP. Ostatnio do Credit Suisse przeszedł Grzegorz Kołodziejczyk, szef tradingu w DM BZ WBK. Zmiany dotknęły także innych biur – z KBC Securities do DB Securities przeszedł Andrzej Kowalczyk. Jego miejsce zajął Krzysztof Solus z Millennium DM.

[srodtytul]Elita rynku[/srodtytul]

Także ING rozgląda się za nowym maklerem. – Roczne bonusy zostały wypłacone, otwiera się więc okienko transferowe – mówią brokerzy. Podkreślają jednak, że doświadczonych osób nie jest zbyt wiele.Maklerzy odpowiedzialni za kontakty z instytucjami to elita rynku kapitałowego.

Ich kontakty z funduszami z Polski i zagranicy pozwalają brokerom pośredniczyć nawet przy największych zleceniach. Są też najlepiej opłacani. Dla przykładu wiceprezes Ipopema Securities Stanisław Waczkowski zarobił w 2009 r. 3,8 mln zł.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy