Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje spółki od połowy 2013 r. są w silnym trendzie wzrostowym, co zaowocowało nowymi historycznymi maksimami. Do kupna skłaniają inwestorów solidne fundamenty i obiecujące perspektywy. III kwartał był rekordowy pod względem sprzedaży, a zarząd spółki zdecydował się niedawno na drugą w tym roku podwyżkę prognozy zysku netto na 2013 r. do 155 mln zł.
Indeks PMI, obrazujący przyszłe tendencje w przemyśle, w listopadzie zanotował kolejny wzrost, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2011 r. Zdaniem Adama Antoniaka, ekonomisty Banku Pekao, ostatnie odczyty wskaźnika sugerują, że możemy mieć do czynienia z trwałą poprawą w polskim przemyśle. – Po raz pierwszy w historii badań wskaźnik PMI poprawiał się przez siedem miesięcy z rzędu i od połowy 2013 r. znajduje się powyżej 50 pkt, czyli granicy, która oddziela wzrost aktywności od spowolnienia – przekonuje ekspert. – Optymizmem napawa raportowany wzrost nowych zamówień – początkowo głównie zagranicznych, a ostatnio także krajowych. Sugeruje to, że ożywienie gospodarcze nabiera coraz szerzej zakrojonego charakteru, a popyt krajowy odbudowuje się. Odbudowa popytu powinna przełożyć się na poprawę wyników firm przemysłowych w 2014 r., chociaż na chwilę obecną ich sytuacja w tym zakresie nie poprawiła się w takiej skali, jak wynikałoby to z poprawy koniunktury – mówi Antoniak. Wskazuje, że z raportów PMI wynika, że przedsiębiorstwa nadal obniżają ceny wyrobów gotowych, podczas gdy koszty produkcji zaczęły rosnąć. – Wywiera to presję na wyniki finansowe, jednak wraz z odbudową popytu firmy przemysłowe powinny być w stanie w coraz większym stopniu rekompensować wzrost kosztów wyższymi cenami wyrobów – przewiduje ekonomista.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.