Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao
1. Wygramy z Czechami?
Tak. I wyjdziemy z grupy.
2. Kto znajdzie się w finale?
Hiszpania–Niemcy.
3. Kto wygra Euro 2012?
Robert Nejman, zarządzający funduszem MCI Gandalf Aktywnej Alokacji
1. Wygramy z Czechami?
Tak. I wyjdziemy z grupy.
2. Kto znajdzie się w finale?
Hiszpania–Niemcy.
3. Kto wygra Euro 2012?
Hiszpania.
Patriotycznie należy wierzyć w to, że wygramy z Czechami i co za tym idzie – wyjdziemy z grupy. Nie pokuszę się o próbę odpowiedzi na pozostałe pytania, bo nawet nie wiem, jakie drużyny grają, a już jak się prezentują – to w ogóle. Dotychczas obejrzałem tylko część drugiej połowy wczorajszego meczu. Nie jestem kibicem piłkarskim, wręcz mało się tym interesuję.
1. Wygramy z Czechami? Wyjdziemy z grupy?
Powiem coś banalnego. Polacy muszą uwierzyć w siebie. I wtedy wygrają. Jeśli nie uwierzą, będzie 1:1.
2. Kto znajdzie się w finale?
Niemcy–Hiszpania (jeśli nie spotkają się wcześniej).
3. Kto wygra Euro 2012?
Niemcy.
1. Wygramy z Czechami?
Wyjdziemy z grupy? Wygramy i wyjdziemy.
2. Kto znajdzie się w finale?
Niemcy i Hiszpanie.
3. Kto wygra Euro 2012?
Hiszpanie. Zastrzegam jednak, że nie jestem jakimś wielkim fanem piłkarskim. Odpowiedzi są więc mocno intuicyjne.
1. Co osiągną polscy piłkarze? Wyjdziemy z grupy?
Organizacja Euro 2012 w Polsce to wydarzenie bez precedensu w historii Polski. Wystarczy spojrzeć, co się dzieje na ulicach polskich miast – polskie symbole narodowe na samochodach, flagi powiewające z okien domów. Na każdym kroku czuć tę atmosferę napięcia, ale i ogromnych nadziei związanych z występem drużyny narodowej. Myślę, że ta pozytywna atmosfera i doping wszystkich Polaków, a także solidne przygotowanie pozwolą reprezentacji Polski co najmniej na wyjście z grupy.
2. Kto znajdzie się w finale?
Gdy w ostatniej minucie meczu słabsza drużyna zdobędzie zwycięskiego gola, słyszymy z ust komentatorów, że na tym polega magia i piękno sportu – czyli na jego nieprzewidywalności. Wspaniale byłoby widzieć piłkarzy w biało-czerwonych strojach wśród finalistów. Uważam jednak, że tak jak w biznesie, w sporcie trzeba być realistą. W najnowszym rankingu FIFA Polska jest na odległym miejscu wśród drużyn biorących udział w mistrzostwach, a zestawienie to opiera się na realnych możliwościach i osiągnięciach naszej drużyny, choć, jak wspomniałem, w sporcie wszystko jest możliwe. Wśród finalistów widzę jednak drużyny Niemiec i Hiszpanii. To w tej chwili najlepsze światowe zespoły, co potwierdza także wspomniany ranking FIFA.
3. Kto wygra Euro 2012?
Niemcy zrewanżują się Hiszpanii za przegrany finał mistrzostw w 2008 roku. Przenosząc się na płaszczyznę biznesową, wiem, jak trudnym i wymagającym graczem są Niemcy, choćby w rywalizacji z PKP CARGO na rynku europejskich przewozów towarowych. Gdyby jednak Polska doszła do finału tych mistrzostw, wówczas moglibyśmy powalczyć z Niemcami tak, jak to robimy w biznesie – ucząc się od naszych rywali i wyciągając wnioski.
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.