Goldman Sachs o inflacji w Polsce i regionie CEEMEA

W 2025 r. średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie według analityków Goldman Sachs 3,8 proc. rok do roku, poniżej konsensusu oczekiwań na poziomie 4,2 proc. – stwierdzają analitycy Goldman Sachs.

Publikacja: 28.05.2025 15:20

Goldman Sachs o inflacji w Polsce i regionie CEEMEA

Foto: Bloomberg

Początkowo po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa „Wzajemnej Taryfy” – i późniejszym spadku – rozwój inflacji w regionie CEEMEA (region Central & Eastern Europe, Middle East & Africa – Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka)w kwietniu był rozbieżny, ale – jak zauważają analitycy Goldman Sachs – z dwoma zauważalnymi trendami regionalnymi. Po pierwsze, nastąpiły znaczne spadki w CEE-3: Polska (spadek o 0,6 pp do 4,3 proc. r/r); Węgry (spadek o 0,5 pp do 4,2 proc. r/r) i Czechy (spadek o 0,9 pp do 1,8 proc. r/r). Odnotowano również mniejszy spadek w Rumunii z 4,9 proc. r/r do 4,8 proc. r/r. Po drugie, nastąpiła duża niespodzianka w górę w Izraelu, ponieważ inflacja wzrosła z 3,3 proc. r/r do 3,6 proc. r/r, napędzana niemal wyłącznie jednorazową podwyżką opłat lotniczych o 16 proc.

W innych częściach regionu trendy inflacyjne były dość zróżnicowane. Zmiany te wahały się od głównych danych będących w dużej mierze stabilnymi w Rosji (spadek o 0,1 pp do 10,2 proc. r/r), Turcji (spadek o 0,2 pp do 37,9 proc. r/r) i Republice Południowej Afryki (wzrost o 0,1 pp, zaskakująco na plus, do 2,8 proc. r/r, ale spowodowanych wyłącznie żywnością); rosnących w Kenii (wzrost o 0,5 pp do 4,1 proc. r/r), Egipcie (wzrost o 0,3 pp do 13,9 proc. r/r) i na Ukrainie (wzrost o 0,5 pp do 15,1 proc. r/r); spadających w Ghanie (spadek o 1,2 pp do 21,2 proc. r/r) i Nigerii (spadek o 1,3 pp do 23,2 proc. r/r, według oficjalnych danych, które zdaniem Goldman Sachs zaniżają skalę dezinflacji).

Czytaj więcej

Polska wśród liderów wzrostu Unii Europejskiej

 Inflacja bazowa spadła w Czechach i Polsce, ale wzrosła na Ukrainie

Inflacja bazowa, mierzona własnym wskaźnikiem Goldman Sachs - GS TRIM (który usuwa kategorie odstające od normy z koszyka CPI) - gwałtownie spadła (o 0,5 pp) w Czechach i Polsce (odpowiednio do 3,3 proc. r/r i 3,6 proc. r/r), ale znacznie wzrosła na Ukrainie (o 0,7 pp do 11,5 proc. r/r). Gdzie indziej inflacja bazowa pozostała zasadniczo niezmieniona na Węgrzech (5,2 proc. r/r), w Izraelu (3,1 proc. r/r), Rumunii (4,7 proc. r/r), Rosji (9,4 proc. r/r), RPA (3,5 proc. r/r) i Turcji (33,3 proc. r/r). Co godne uwagi, liczba bazowa była wyższa od wartości głównej w Czechach, na Węgrzech i w RPA, ale była niższa wszędzie indziej.

Czytaj więcej

W Polsce w 2025 r. niższa inflacja, ale również wzrost gospodarczy

 Prognozy dla Polski, Czech i Węgier

W Polsce inflacja CPI spadła do 4,3 proc. r/r w kwietniu z 4,9 proc. r/r w marcu, zgodnie z konsensusem oczekiwań na poziomie 4,3 proc. r/r. – Nasza analiza Shock Impulse pokazuje, że całkowity roczny udział wstrząsów na rynku ropy, walut i żywności w inflacji wyniósł -2,5 proc. r/r w IV kw. i -2,0 proc. r/r w I kw. Miara GS TRIM spadła do 3,6 proc. r/r w kwietniu z 4,1 proc. r/r w marcu. Prognozujemy średnioroczną inflację na poziomie 3,8 proc. r/r w 2025 r., poniżej konsensusu oczekiwań na poziomie 4,2 proc. r/r. – stwierdzają analitycy Goldman Sachs

W Czechach inflacja spadła do 1,8 proc. r/r w kwietniu z 2,7 proc. r/r w marcu, zgodnie z konsensusem oczekiwań na poziomie 1,8 proc. r/r. – Nasza analiza Shock Impulse pokazuje, że całkowity roczny udział wstrząsów na rynku ropy, walut i żywności w inflacji wyniósł 0,1 proc. r/r w IV kw. i 0,1 proc. r/r w I kw. Wskaźnik GS TRIM spadł do 3,3 proc. r/r w kwietniu z 3,8 proc. r/r w marcu. -Prognozujemy średnią roczną inflację na poziomie 1,9 proc. r/r w 2025 r., poniżej konsensusu oczekiwań na poziomie 2,5 proc. r/r. – twierdza specjaliści z Goldman Sachs.

W przypadku Węgier inflacja spada z powodu żywności, ale zaskakuje konsensus co do wzrostu z powodu energii. CPI spadła do 4,2 proc. r/r w kwietniu z 4,7 proc. r/r w marcu, powyżej konsensusu oczekiwań na poziomie 4,0 proc. r/r. – Nasza analiza Shock Impulse pokazuje całkowity roczny udział wstrząsów na rynku ropy naftowej, walut i żywności w inflacji na poziomie -0,2 proc. r/r w IV kw. i 0,4 proc. r/r w I kw. Miara GS TRIM spadła do 5,2 proc. r/r w kwietniu z 5,4 proc. r/r w marcu. Prognozujemy średnią roczną inflację na poziomie 4,4 proc. r/r na 2025 r., poniżej konsensusu oczekiwań na poziomie 4,7 proc. r/r. – przewidują analitycy Goldman Sachs.

 

Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań
Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe