Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Leszek Czarnecki to nie tylko jeden z najbogatszych Polaków i głowa finansowego holdingu, lecz również uznana postać w świecie nurkowym – kilka rekordów w nurkowaniu jaskiniowym należy własnie do niego. Spółki, których jest głównym akcjonariuszem, informują o jego pasji w czynnikach ryzyka w prospektach emisyjnych.
W paru prospektach emisyjnych opublikowanych ostatnio inwestorzy mogli przeczytać o zamiłowaniu kluczowych osób w spółkach do sportów ekstremalnych. W prospekcie Czerwonej Torebki napisano „Z uwagi na znaczące zaangażowanie kapitałowe Mariusza Świtalskiego pośrednim ryzykiem dotyczącym działalności Emitenta jest jego udział jako kapitana drużyny w rozgrywkach polo. Jakiekolwiek obrażenia odniesione wskutek takiej aktywności sportowej mogą mieć wpływ na perspektywy rozwoju Emitenta oraz wycenę akcji spółki". Podobnie przed pasją swojego największego udziałowca – Michała Sołowowa – ostrzegało akcjonariuszy Rovese. „Michał Sołowow bierze udział – jako kierowca – w rajdach samochodowych. Informacje lub spekulacje na temat ewentualnych urazów odniesionych przez Michała Sołowowa mogą wpłynąć na wycenę akcji Emitenta". „Wpływ dra Leszka Czarneckiego na działalność Emitenta z uwagi na jego zaangażowanie kapitałowe jest znaczący. Dr Leszek Czarnecki uprawia nurkowanie głębinowe. Jakiekolwiek obrażenia odniesione przez dra Leszka Czarneckiego w wyniku takiej aktywności mogą istotnie wpłynąć na jego zdolność do uczestnictwa w zarządzaniu jego grupą kapitałową i tym samym na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki i sytuację finansową Emitenta. Informacje na temat ewentualnych obrażeń odniesionych przez dra Leszka Czarneckiego, nawet jeżeli nie byłyby one poważne, mogą w istotnym stopniu przyczynić się do spadku kursu akcji" – ostrzegał Getin Noble Bank w prospekcie zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego w sierpniu tego roku. O tym, jak bardzo Getin Noble Bank ma rację, ostrzegając przed tego typu ryzykiem, akcjonariusze mogli się przekonać jeszcze w 2005 r. Wtedy 20 września, po informacji o wypadku Leszka Czarneckiego na nartach wodnych w Egipcie, cena akcji Getin Holdingu spadła o 3,5 proc. A przecież w porównaniu z biciem rekordów w nurkowaniu głębokim i jaskiniowym narty wodne to dziecinne igraszki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.