W powszechnym postrzeganiu domów maklerskich jednym z bardziej niedocenianych działów jest obszar obsługi klienta. Jednak takie podejście jest głęboko niesłuszne, ponieważ to właśnie konsultanci i opiekunowie?klienta służą pomocą początkującym inwestorom (i nie tylko) w celu pokonania rynku. Do nich kierowane są pierwsze kroki po pomoc. Dlatego w „ABC inwestowania" warto oddać głos osobom odpowiedzialnym za organizowanie i koordynowanie należytej komunikacji domów i biur maklerskich z inwestorami. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, jakie najczęściej problemy zgłaszają giełdowi gracze i na co należy być przygotowanym, gdy postanowimy otworzyć swój pierwszy rachunek maklerski.
Podstawowe problemy
Z jakimi sprawami zgłaszają się młodzi stażem klienci? – Najczęściej pytania początkujących inwestorów dotyczą podstawowych kwestii związanych z regulacjami obrotu giełdowego, czyli np. jaki jest okres rozliczeniowego poszczególnych instrumentów finansowych (kiedy będę mógł wypłacić gotówkę po sprzedaży obligacji, kiedy trzeba kupić akcje, żeby nabyć prawo do dywidendy), typów zleceń, harmonogramu sesji, co to jest prawo poboru itd. – mówi Izabela Krzyżostaniak, dyrektor departamentu obsługi zdalnej CDM Pekao.
– Oczywiście duża część pytań dotyczy kwestii technicznych związanych z serwisami internetowymi i mobilnymi, co można sprowadzić do podstawowej kwestii „co i gdzie kliknąć, żeby..." – dodaje.
Na podobne problemy początkujących inwestorów wskazuje Robert Kosowski z DM BOŚ. – Najczęściej pojawiające się kwestie to oczywiście pytania o sposób złożenia zlecenia (jak złożyć zlecenie typu stop loss, co to jest PEG, jak złożyć zlecenie na dłuższy termin). Często pytania dotyczą okresu rozliczania transakcji, po jakim czasie środki ze sprzedaży są dostępne do wypłaty, kiedy najpóźniej kupić akcje, żeby otrzymać prawo do dywidendy. Dlaczego za obligację trzeba zapłacić więcej niż „cena", która jest widoczna w arkuszu zleceń (bo doliczane są odsetki) – wylicza dyrektor marketingu DM BOŚ.
I dodaje: – Równie często padają pytania o to, ile trzeba mieć gotówki, aby kupić kontrakt. Notorycznie podawana w wątpliwość jest poprawność zamknięcia pozycji krótkiej na foreksie (cena ask, a nie widoczna na wykresie cena bid). Początkujący gracze nie znają symboli instrumentów, np. kontraktów czy opcji, nie znają sposobu konstrukcji tych symboli. Nie wiedzą, na czym polega wygasanie instrumentów pochodnych i kiedy ma miejsce. Równie często gubią się np. przy zmianie nazwy jakiejś spółki, nie wiedzą, gdzie szukać informacji na ten temat.