Postęp technologiczny sprawił, że tego typu urządzenia zaczęły bowiem z powodzeniem zastępować tradycyjne desktopy czy laptopy. Coraz żywotniejsze baterie i coraz lepsze procesory, a dodatkowo mobilność sprawiły, że widok biznesmena czy menedżera klikającego w ekran tabletu przestał już dziwić.
Naturalną koleją rzeczy było też, że na rynku pojawiły się tablety do zadań specjalnych, odporne na kurz czy zanieczyszczenia. Duże zasługi na tym polu ma Panasonic, który zdecydował, że nie będzie ścigał się z topowymi producentami tabletów, ale skoncentruje się na urządzeniach o wzmocnionej wytrzymałości, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w wymagających warunkach terenowych i atmosferycznych. Koncern wypuścił już na rynek kilka modeli tego typu, w tym FZ-A1, JT-B1 oraz FZ-G1, które charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, mobilnością oraz zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Najnowszą propozycją Panasonica jest Toughpad 4K UT-MB5. Urządzenie powstało z myślą o użytkownikach biznesowych ze szczególnym uwzględnieniem grafików, architektów, a także przedstawicieli branży handlowej i medycznej. To pierwszy na świecie tablet z 20-calowym dotykowym wyświetlaczem IPS pozwalającym na obsługę treści w formacie A3. Dzięki rozdzielczości 3840 x 2560 oraz umieszczeniu 230 pikseli na każdym calu kwadratowym ekranu, urządzenie może dostarczać obraz w jakości 4K, która czterokrotnie przewyższa standard HD. Wytrzymała obudowa z włókna szklanego sprawia, że Toughpad 4K UT-MB5, jak zapewnia producent, jest odporny na upadek z wysokości do 76 cm. Waga urządzenia wynosi tylko 2,35 kg, a grubość jedynie 12,5 milimetra.
Pozostałe parametry techniczne najnowszego tabletu Panasonica również mogą budzić uznanie. Wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel® CoreTM i5 vProTM o mocy 1,9 GHz, co w zupełności wystarczy na szybkie przeglądanie treści i ich bieżącą obróbkę. Edytowane obrazy mogą zostać zapisane na dysku twardym SSD lub na zewnętrznej karcie pamięci o maksymalnej pojemności 64 GB. Tablet ma też wbudowany port USB w technologii 3.0, gniazdo kart SDXC oraz wejście słuchawkowe. Dzięki dostępnej opcjonalnie dostawce biurowej funkcjonalność tabletu może zostać zwiększona o trzy dodatkowe wejścia USB oraz pojedyncze porty LAN i HDMI.
Japoński koncern liczy, że Toughpad 4K UT-MB5 stanie się narzędziem pracy dla architektów, fotografów oraz projektantów. Żeby zachęcić ich do zakupu urządzenia, oferuje do niego opcjonalnie elektroniczny rysik dotykowy (ang. Panasonic Electronic Touch Pen), który umożliwia bezpośrednią pracę na wyświetlaczu tabletu bez konieczności jego dodatkowej kalibracji. Jak można przeczytać w specyfikacji, rysik pozwala na odwzorowanie do 2048 różnych poziomów nacisku, przez co gwarantuje możliwość nanoszenia treści z dokładnością do najdrobniejszych szczegółów. Panasonic zapowiedział, że dla bardziej wymagających użytkowników w 2014 r. wypuści na rynek Toughpada 4K UT-MB5 w wersji zaawansowanej, o jeszcze lepszych parametrach technicznych.