Rok 2014, czyli czas głośnych transferów

Zmiany kadrowe zawsze rozpalają emocje na rynku. Tych w 2014 roku było aż nadto.

Aktualizacja: 07.02.2017 01:35 Publikacja: 03.01.2015 15:22

Arenin Bartosz, były zarządzający, Copernicus Capital TFI

Arenin Bartosz, były zarządzający, Copernicus Capital TFI

Foto: Archiwum

Na rynku kapitałowym podobnie jak w sporcie. Co roku dochodzi do głośnych transferów, które rozpalają emocje do czerwoności. Nie inaczej było w 2014 r. W ciągu 12 ostatnich miesięcy obserwować mogliśmy wiele zaskakujących ruchów kadrowych, które odcisnęły piętno na całym rynku. Duży ruch panował wśród maklerów i zarządzających TFI. Zdecydowanie bardziej spokojnie było w branży bankowej. Najważniejsze zmiany zaszły jednak na GPW.

Nowe rozdanie na GPW

Jeszcze zanim na dobre zaczął się 2014 r., rynek huczał od spekulacji. Wszystko dlatego, że w czerwcu kończyła się kadencja prezesa GPW Adama Maciejewskiego. Takie sytuacje zawsze są pożywką dla różnego rodzaju domysłów. Wraz z upływającym czasem emocje rosły coraz bardziej. Klamka zapadła na początku czerwca jeszcze przed walnym zgromadzeniem, które miało decydować o przyszłości Maciejewskiego. Wtedy to z Ministerstwa Skarbu Państwa odszedł Paweł Tamborski, który oficjalnie stał się kandydatem resortu na szefa GPW. Z racji tego, że MSP nadal jest większościowym akcjonariuszem giełdy, oficjalny wybór Tamborskiego był formalnością.

Były podsekretarz stanu w MSP niczym menedżer piłkarski rozpoczął pracę od kompletowania zespołu. Przez długi czas wydawało się, że w zarządzie GPW znów pojawi się Maciejewski. Rozmowy na ten temat były prowadzone, jednak ostatecznie nic z nich nie wynikło. Mimo tego Tamborskiemu udało się zaskoczyć niejednego obserwatora rynku.

Maklerzy w natarciu

Wszystko dlatego, że Tamborski do zarządu dobrał sobie dwóch cenionych maklerów: Karola Półtoraka oraz Grzegorza Zawadę. Tym samym większą część władz GPW tworzą ludzie związani z branżą maklerską. Tamborski (który również wywodzi się ze środowiska brokerskiego) uzupełnił zarząd dwiema osobami, które współpracowały również z poprzednim prezesem giełdy Adamem Maciejewskim. Są to Dariusz Kułakowski oraz Mirosław Szczepański.

Do dużych zmian doszło w samych domach maklerskich. Władze PKO BP po przejściu Zawady na GPW musiały znaleźć kogoś na stanowisko szefa domu maklerskiego. Wybór padł na Filipa Paszke, który wcześniej był związany z Societe Generale. W tej firmie schedę z kolei przejął po nim Jan Rekowski, którego wcześniejszym pracodawcą był DM BZ WBK.

DM BZ WBK to jednak zupełnie inna historia. Już na początku roku rozstał się z nim wieloletni prezes Mariusz Sadłocha. Powód? Według nieoficjalnych informacji nie godził się on z pomysłem wcielenia domu maklerskiego w struktury banku. Mimo jego sprzeciwu projekt ten był kontynuowany, a za jego realizację odpowiadał Marcin Groniewski, który został następcą Sadłochy. Pod koniec roku cały proces zakończył się powodzeniem. Skoro już mowa o DM BZ WBK, nie sposób także nie wspomnieć o zmianach w tej instytucji na innych szczeblach. Z firmą rozstali się również dwaj analitycy: Zbigniew Porczyk oraz Maciej Marcinowski. Obaj wzmocnili zespół Trigon DM.

Transfery analityków nie są niczym nadzwyczajnym. Co roku w grupie tej dochodzi do wielu przetasowań. To jednak, co wydarzyło się w 2014 r., przeszło chyba najśmielsze oczekiwania. Wszystko za sprawą DM IDMSA. Instytucja ta po wieloletniej przygodzie z rynkiem kapitałowym musiała złożyć broń i zrezygnować z działalności maklerskiej. Biorąc pod uwagę, że zespół analityków, jaki tam pracował, miał uznaną markę na rynku, pytanie brzmiało nie „czy", ale „gdzie" znajdą oni zatrudnienie. Beneficjentem całej sytuacji okazał się DM BOŚ. Instytucja ta postanowiła wykorzystać nadarzającą się okazję i zbudowała praktycznie od podstaw zespół analityczny. Składa się on głównie z byłych pracowników DM IDMSA. Wśród nich są m.in. Sobiesław Pająk, Sylwia Jaśkiewicz czy też Michał Sobolewski.

Ruch w TFI

W 2014 r. nie tylko jednak branża maklerska żyła głośnymi transferami. Duży ruch panował także wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Jedna z najgłośniejszych zmian kadrowych to odejście z MetLife TFI (wtedy jeszcze Amplico TFI) Krzysztofa Stupnickiego. Z firmą rozstał się również Kazimierz Szpak, związany ze spółką od 2011 r. Jego miejsce w zespole zarządzających MetLife zajął Tomasz Karsznia, do czerwca 2014 r. zatrudniony w Erste Group Bank.

Szerokim echem odbiło się też odejście Marcin Szuby z grupy PZU. Szuba to bowiem jedno z najgorętszych nazwisk wśród zarządzających. Z wykształcenia jest lekarzem, jednak od kilkunastu lat związany jest z rynkiem kapitałowym. Wiedza medyczna i finansowa pozwoliła mu stworzyć w PZU fundusze medyczne, które osiągały imponujące stopy zwrotu. Po przygodzie z PZU Szuba zdecydował się jednak przenieść do Trigon TFI, gdzie został dyrektorem zarządzającym Globalnym Funduszem Medycznym FIZ.

Tak spektakularnych transferów brakowało w branży bankowej, chociaż i tutaj nie obyło się bez kilku ciekawych roszad. Warto wspomnieć chociażby o zmianach w Banku BPS. Z firmą rozstał się jej prezes Tomasz Mirończuk. Obowiązki szefa banku powierzono Zdzisławowi Kupczykowi, który z bankiem jest związany od momentu jego powstania, czyli od 2002 r.

Emocji nie zabraknie

Jak zawsze na przełomie roku rodzi się pytanie, co przyniesie przyszłość. Tutaj, jak w mało którym obszarze rynku, prognozowanie jest bardzo utrudnione. Rok 2014 pokazał jednak, że element zaskoczenia na rynku kapitałowym jest normą. W ciemno więc można prognozować, że również w 2015 r. czeka nas wiele zmian. Ci, którzy chcą się liczyć, na bieżąco muszą reagować na zmieniające się otoczenie i wzmacniać swoje kadry.

[email protected]

Kadry | Subiektywny przegląd najważniejszych zmian kadrowych na rynku kapitałowym w 2014 r.

Arenin Bartosz, były zarządzający, Copernicus Capital TFI

Jego odejście z Copernicus Capital TFI było wielkim zaskoczeniem dla całej branży funduszowej. To właśnie on zarządzał funduszem Copernicus Akcji Dywidendowych. Za wyniki w nim osiągnięte Arenin dwukrotnie – za stopę zwrotu w 2012 r. i w 2013 r. – został wyróżniony Złotym Portfelem „Parkietu". Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym pracodawcą Arenina.

Boroń Łukasz, członek zarządu, Erste Securities

Łukasz Boroń po przygodzie z PKP Cargo, gdzie był prezesem wrócił do branży maklerskiej. Na początku kwietnia został powołany na członka zarządu Erste Securities Polska. Praca w grupie Erste nie będzie jednak dla niego nowością. W latach 2011 – 2012  zajmował stanowisko wicedyrektora ds. bankowości inwestycyjnej w Erste Group w Wiedniu.

Cymcyk Paweł, prezes, Związek Maklerów i Doradców

Maklerzy i doradcy od października mają nowego szefa. Został nim Paweł Cymcyk. Na stanowisku szefa ZMiD zastąpił Grzegorza Łętochę. Ten jednak nie rozstaje się ze związkiem. Dołączył bowiem do zarządu ZMiD. Nowy szef już na samym początku zapowiedział, że nadrzędnym celem organizacji jest promowanie zawodu maklera i doradcy.

Góra Jerzy, prezes, PIR

O Polskich Inwestycjach Rozwojowych w 2014 r. mówiło i pisało się nadzwyczaj dużo. Głównie jednak nie za sprawą działalności tej instytucji, ale zmian, jakie w niej zachodziły. We wrześniu ze spółką pożegnał się Mariusz Grendowicz, który był jej prezesem od początku istnienia. Długi czas spekulowano, kto może go zastąpić. Karty odkryto na początku grudnia. Na nowego szefa PIR został wybrany Jerzy Góra. Do tej pory był on wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu.

Groniewski Marcin, prezes, DM BZ WBK

Objęcie przez Groniewskiego funkcji szefa DM BZ WBK to jedna z największych niespodzianek 2014 r. Zastąpił on na tym stanowisku Mariusza Sadłochę. Już samo odejście Sadłochy wywołało wielkie poruszenie. Jak się mówi nieoficjalnie, był on przeciwnikiem wcielenia domu maklerskiego do banku i właśnie z tego powodu pożegnał się z firmą. Groniewski w branży maklerskiej jest nową postacią. Wcześniej pracował w grupie BZ WBK, ale w strukturach bankowych.

Grygier-Siddons Olga, prezes, PwC w Europie Środkowo-Wschodniej

Do małej rewolucji kadrowej doszło w 2014 r. w PwC. Po pięciu latach pracy z funkcją prezesa PwC Polska rozstała się Olga Grygier-Siddons. Mylił się jednak ten, kto uważał, że jej przygoda z PwC kończy się na dobre. Wręcz przeciwnie. Na początku lipca objęła ona stanowisko prezesa PwC w Europie Środkowo-Wschodniej. Co warte podkreślenia, po raz pierwszy stanowisko szefa PwC w regionie CEE objęła kobieta, a zarazem osoba pochodząca z jednego z krajów regionu (dotychczas byli to Amerykanie lub Brytyjczycy). Schedę po niej w polskim oddziale przejął Adam Krasoń. Z PwC związany jest od początku kariery zawodowej.

Jackowski Paweł, dyrektor departamentu zarządzania aktywami, TMS Brokers

Paweł Jackowski to postać bardzo dobrze znana w branży zarządzania funduszami. W trakcie swojej kariery zawodowej związany był m.in. z Opera TFI czy też Allianz TFI. W kwietniu 2012 r. dołączył do zespołu Ipopemy TFI. Do sierpnia pełnił tam funkcję dyrektora biura portfeli akcyjnych. Jego odejście z Ipopemy dla wielu było zaskoczeniem. Nowym pracodawcą Jackowskiego został TMS Brokers. W nowym miejscu jest on odpowiedzialny za zarządzanie aktywami.

Kaczmarek Piotr, prezes, Getin Holding

Zmiany jakie dokonały się w Getin Holding dla wielu obserwatorów rynku były niemałym zaskoczeniem. Z końcem maja rezygnację złożył dotychczasowy prezes firmy Rafał Juszczak. Na jego następcę został wybrany Piotr Kaczmarek. W latach 2002 - 2008 związany był z Credit Agricole. Od 2008 roku pełnił funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za bankowość detaliczną w  Alfa Bank Ukraina.

Kasprzak Jerzy, szef sprzedaży instytucjonalnej, Noble Securities

Jerzy Kasprzak to kolejny przykład pokazujący, jak wiele zmian w 2014 r. zaszło w Ipopema TFI. Co ciekawe, były dyrektor biura portfela funduszy akcyjnych zmienił nie tylko barwy, ale także środowisko. Związał się z branżą maklerską, a konkretnie z Noble Securities. Został tam szefem sprzedaży instytucjonalnej. Oprócz Kasprzaka w 2014 r. Ipopemę opuścił także dyrektor inwestycyjny Arkadiusz Bogusz. Nowym zarządzającym w firmie został z kolei Michał Rabiej, wcześniej w Axa TFI. Po przygodzie z Noble Securities do Ipopema TFI wrócił także Paweł Gąsior.

Lis Andrzej, zarządzający, Altus TFI

Kolejnym głośnym wydarzeniem w branży TFI było odejście Andrzeja Lisa z Noble Funds TFI, z którym to związany był przez siedem lat. Nowego pracodawcę nietrudno było mu znaleźć, tym bardziej, że Lis to ceniona postać w branży TFI. Wystarczy wspomnieć, że dwukrotnie zdobył statuetkę Złotego Portfela „Parkietu" przyznawaną zarządzającym osiągającym najwyższe stopy zwrotu. Teraz Lis pracuje na rzecz Altus TFI.

Maciejewski Adam, były prezes, GPW

Losy Adama Maciejewskiego rynek z zapartym tchem śledził miesiącami. W pierwszej połowie roku główne pytanie brzmiało, czy będzie on nadal prezesem GPW czy też nie? Skarb Państwa (główny akcjonariusz giełdy) zdecydował jednak, że przygoda Maciejewskiego z giełdą dobiegła końca. Mimo wielu spekulacji Maciejewski nie znalazł się również w nowym zarządzie GPW tworzonym przez Pawła Tamborskiego. Były prezes warszawskiej giełdy udowadnia jednak, że nie zamierza jeszcze przechodzić na emeryturę. Zasiada on m.in. w radzie nadzorczej firmy Finder (której jest również udziałowcem), w zarządzie Merlin.pl, a także w organie nadzorczym PEManagers (firma związana z grupą MCI).

Maliszewski Artur, prezes Nordea PTE

Zmian kadrowych na samych szczytach w PTE było jak na lekarstwo. Warto jednak odnotować, że nowym szefem Nordea PTE został w 2014 r. Artur Maliszewski. Wcześniej związany był on przede wszystkim z sektorem bankowym. Zasiadał m.in. w zarządzie Alior Banku (od początku istnienia tej instytucji). W latach 1992–2007, pracował w Raiffeisen Bank Polska. Ma za sobą ponad 20 lat doświadczenia w pracy na różnego rodzaju stanowiskach kierowniczych.

Malý Jakub, prezes, X - Trade Brokers

Dokładnie 1 kwietnia dokonała się wielka zmiana w jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm foreksowych w Polsce – XTB. Jej założyciel oraz wieloletni prezes zrezygnował z kierowania spółką co dla wielu było ogromnym zaskoczeniem. Nowym szefem firmy został Jakub Malý. Z XTB związany jest od 2007 r. Wcześniej pracował m.in. w domu maklerskim Atlantik FT (część grupy KKCG, obecnie J&T), specjalizującym się w rozwoju nowoczesnych narzędzi inwestycyjnych.

Mirończuk Tomasz, były prezes, Bank BPS

W marcu rada nadzorcza banku BPS przyjęła rezygnację Tomasza Mirończuka, który na fotelu prezesa zasiadał od lipca 2012 r. Jest to jeden z nielicznych przykładów zmiany kadrowej na najwyższych szczeblach w bankowości. Co ciekawe jednak Mirończuk jeszcze nie doczekał się swojego następcy. Obowiązki prezesa banku pełni natomiast Zdzisław Kupczyk.

Niewiadomski Marcin, prezes, TMS Brokers

Brokerzy foreksowi mieli w 2014 r. szczęście do zmian kadrowych. Te, jak już ich dotykały, dotyczyły absolutnego topu. Przykładem tego może być TMS Brokers. Mariusz Potaczała, założyciel i udziałowiec firmy zrezygnował z funkcji prezesa. Na jego miejsce przyszedł Marcin Niewiadomski, który wcześniej zajmował stanowisko w zarządzie ubezpieczyciela Link4. Odpowiadał tam za sprzedaż i marketing.

Pająk Sobiesław, dyrektor wydziału analiz i rekomendacji, DM BOŚ

Sobiesław Pająk jest symbolem wielkiej migracji analityków DM IDMSA do DM BOŚ. Nietrafione inwestycje zmusiły firmę dowodzą przez Grzegorza Leszczyńskiego oraz Rafała Abratańskiego do rezygnacji z usług maklerskich. Wiązało się to naturalnie ze zwolnieniami w spółce. Te nie ominęły również analityków. Spółka zmuszona była rozstać się z całym zespołem. Uznanie, jakim cieszą się byli już analitycy DM IDMSA sprawiło, że nietrudno im było znaleźć nowego pracodawcę. Został nim DM BOŚ, który przejął dużą część dawnego zespołu DM IDMSA. Informacja ta była o tyle zaskakująca, że wcześniej DM BOŚ nie miał klasycznego zespołu analityków rynkowych.

Paszke Filip, dyrektor, DM PKO BP

Jeden z największych domów maklerskich na naszym rynku ma nowego szefa. Po odejściu Grzegorza Zawady do zarządu GPW dyrektorem DM PKO BP został Filip Paszke. Wcześniej pracował on w Societe Generale CIB na stanowisku dyrektora ds. rynków kapitałowych akcji. Paszke jest dobrze znaną postacią na rynku maklerskim. Jeszcze wcześniej współtworzył zespół sprzedaży instytucjonalnej w DM BZ WBK. Następnie pełnił funkcję członka zarządu tej firmy, gdzie był odpowiedzialny za sprzedaż instytucjonalną, analizy oraz transakcje na rynku kapitałowym.

Półtorak Karol, wiceprezes, GPW

Jest to jeden z najbardziej zaskakujących transferów na rynku kapitałowym w 2014 r. Karol Półtorak, który do tej pory kojarzony był przede wszystkim z branżą maklerską został wiceprezesem ds. finansów na GPW. Zanim trafił na giełdę pracował dla grupy Citi jako wiceprezes zarządu Domu Maklerskiego Banku Handlowego. Pełnił tam rolę szefa Biura Operacji Kapitałowych. Wcześniej swoją markę przez wiele lat budował w UniCredit CAIB, zarówno w Warszawie, jak i w Londynie.

Rekowski Jan, dyrektor ds. Rynków Kapitałowych Akcji, Societe Generale CIB

Po odejściu Filipa Paszke do DM PKO BP, Societe Generale CIB musiało znaleźć jego następcę. Wybór padł na Jana Rekowskiego. Posiada on ponad dziesięcioletnie doświadczenie rynkowe. W latach 2004–2007 pracował w Ipopema Securities. Od 2007 roku był związany z BZ WBK. Ostatnio zajmował stanowisko dyrektora Departamentu ds. IPO i Klientów Korporacyjnych w Domu Maklerskim BZ WBK. W tym czasie był odpowiedzialny za przeprowadzenie kilkudziesięciu emisji na rynkach kapitałowych dla klientów z Polski, Ukrainy i Litwy. Rekowski w Societe Generale CIB jest odpowiedzialny za wszystkie aspekty działalności banku w zakresie rynków kapitałowych akcji, w tym za nadzór nad transakcjami na rynku pierwotnym i wtórnym.

Rokicka Iza, analityk, Ipopema Securities

O tym, że Iza Rokicka może zmienić barwy spekulowano już pod koniec 2013 r. Dopiero jednak na początku 2014 r. oficjalnie potwierdzono, że przenosi się ona z DM mBanku do Ipopemy Securities. Karierę zawodową rozpoczęła w 2006 roku, od pracy w CA IB Polska (UniCredit), gdzie do 2010 r. zajmowała stanowisko analityka. Rokicka to jeden z najbardziej uznanych analityków na naszym rynku. Wystarczy przypomnieć, że w ostatnim rankingu „Parkietu" zajęła drugie miejsce w klasyfikacji na najlepszych analityków branży finansowej.

Stupnicki Krzysztof, były prezes, MetLife

Odejście Krzysztofa Stupnickiego z MetLife TFI (wtedy jeszcze Amplico TFI) to jedna z najgłośniejszych zmian kadrowych w branży funduszowej tego roku. Stupnicki był związany z tym TFI przez kilkanaście lat, odszedł w połowie marca, będąc prezesem instytucji. Wciąż nie wiadomo, gdzie  będzie kontynuował swoją karierę.

Szuba Marcin, zarządzający, Trigon TFI

Marcin Szuba to jedna z gwiazd rynku TFI. Wszystko dlatego, że stworzone i zarządzane przez niego fundusze medyczne w grupie PZU osiągały imponujące stopy zwroty. Toteż  jego odejście z PZU TFI poruszyło cały rynek. Lekarz – zarządzający, jak mówi się o Szubie, postanowił zmienić barwy. Jego nowym pracodawcą został Trigon TFI. Został tam dyrektorem zarządzającym Globalnym Funduszem Medycznym FIZ.

Tamborski Paweł, prezes, GPW

Ruchami kadrowymi na GPW w pierwszej połowie roku żył cały rynek kapitałowy. Na początku czerwca wszystko jednak stało się jasne. Skarb Państwa na nowego szefa giełdy namaścił Pawła Tamborskiego. Człowiek rynku, jak się powszechnie o nim mówi, zastąpił na tym stanowisku Adama Maciejewskiego. Przyjście Tamborskiego na GPW określane jest jako wielki przełom. Oto bowiem szefem giełdy został człowiek wywodzący się z branży maklerskiej. W latach 1991–1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego. W latach 1993 i 1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych oraz zastępcy dyrektora. Od 1994 r. do 2008 r. w CA IB (obecnie UniCredit CAIB?Poland). W latach 2008–2010 pracował jako dyrektor zarządzający w UniCredit CAIB Securities UK. Od listopada 2010 do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. Zanim został jeszcze szefem GPW związany był z Ministerstwem Skarbu Państwa, gdzie był podsekretarzem stanu odpowiedzialnym m.in. za rynek kapitałowy.

Zawada Grzegorz, wiceprezes, GPW

Grzegorz Zawada to kolejny przykład zaskakujących zmian na rynku kapitałowym. Jeden z najbardziej cenionych maklerów postanowił zamienić stanowisko dyrektora DM PKO BP na funkcję wiceprezesa GPW. Zawada, który walnie przyczynił się do dynamicznego rozwoju DM PKO BP w ostatnich latach, może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku kapitałowym. W trakcie swojej kariery związany był m.in. z grupą Erste, Nomurą, RBS czy też HSBC.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?
Parkiet PLUS
Jak kryptobiznes wygrał wybory prezydenckie w USA
Parkiet PLUS
Impuls inwestycji wygasł, ale w 2025 r. znów się pojawi
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Szalona struktura polskiego wzrostu
Parkiet PLUS
Warszawska giełda chce być piękniejsza i bogatsza