Nieruchomości oraz media zapewnią grupie wzrost

Rozmowa: Grzegorz Hajdarowicz, przedsiębiorca, prezes KCI i szef rady nadzorczej Gremi Media

Aktualizacja: 06.02.2017 20:46 Publikacja: 30.07.2015 06:00

Nieruchomości oraz media zapewnią grupie wzrost

Foto: Archiwum

W piątek ruszają zapisy w wezwaniu do sprzedaży 7,09 proc. akcji KCI. Wzywający (Grzegorz Hajdarowicz oraz spółki z jego portfela – Gremi sp. z o.o. i KCI Park technologiczny Krowodrza – red.) oferują 3 gr za akcję, jednocześnie jako prezes KCI uważa pan, że ten poziom nie odpowiada wartości godziwej spółki...

Nie widzę sprzeczności. Gremi sp. z o.o. (podmiot nabywający akcje w wezwaniu – red.) jako akcjonariusz KCI realizuje obowiązki wynikające z przepisów, wezwanie to konsekwencja przekroczenia progu 33 proc. głosów. Cena w wezwaniu odpowiada średniemu kursowi z sześciu miesięcy.

Mam jednak świadomość, że wartość spółki jest bardzo mocno niedoszacowana z punktu widzenia posiadanych przez nią aktywów oraz perspektyw biznesowych w segmencie nieruchomościowym i mediowym.

KCI to spółka, która powstała na bazie Ponaru Wadowice, który przed przeprowadzoną przez nas restrukturyzacją był prawdziwą stajnią Augiasza – stąd może takie a nie inne postrzeganie. Wierzę, że inwestorzy giełdowi w końcu zweryfikują swoje podejście do KCI.

W treści wezwania czytamy tylko, że wzywający zamierzają traktować nabywane akcje jako inwestycję oraz rozwijać spółkę w oparciu o posiadaną większość głosów. Jak konkretnie wyglądają plany wobec segmentu nieruchomościowego?

KCI jest predeweloperem przy projekcie mieszkaniowym w centrum Krakowa, na 10 ha nieruchomości przy ul. Wrocławskiej, we współpracy z giełdowym LC Corp. Wartość projektu wynosi 100 mln zł. W ciągu pięciu lat powstanie tam około 2 tys. mieszkań. To element większego projektu – rodzaju miasta w mieście – od 2005 r.

Jako predeweloper KCI zajmuje się przygotowaniem terenu pod dany etap inwestycji dla dewelopera, uzyskiwaniem pozwoleń na budowę itd.

W takiej samej formule będziemy realizować drugi projekt – biurowy, pod nazwą Gremi Business Park. Jego wartość to również 100 mln zł. Mamy w tej sprawie podpisaną umowę z francuskim deweloperem Bouygues. Plany zakładają rewitalizację dawnego poprzemysłowego budynku o powierzchni 20 tys. mkw. oraz budowę pięciu nowych biurowców o łącznej powierzchni biurowej klasy A wynoszącej 50 tys. mkw. Projekt rozłożony jest na pięć lat. Mamy prawomocne pozwolenia na budowę, oddanie pierwszych powierzchni biurowych przewidujemy w 2017 r.

Z tych dwóch projektów KCI będzie w najbliższych latach uzyskiwać stabilne przepływy pieniężne.

Czy w planach są kolejne inwestycje nieruchomościowe?

W segmencie nieruchomościowym KCI będzie się skupiać na tych dwóch wspomnianych projektach.

Główny nacisk położymy na rozwój segmentu mediowego, bazującego na giełdowej spółce Gremi Media.

Gremi Media jest w trakcie przejmowania Presspubliki, do której należy firma wydająca „Parkiet" i „Rzeczpospolitą" oraz kilka spółek prowadzących innego rodzaju działalność związaną z branżą medialną, jak również zajmujących się organizowaniem konferencji i szkoleń.

Docelowo, po uwolnieniu pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości oraz części akcji Gremi Media, planuję, aby KCI angażowało się w projekty w formule funduszu typu mezzanine. W tego typu projektach – jak wyszukiwanie spółek wymagających restrukturyzacji i naprawy, gdzie ryzyko jest większe, ale jest możliwość uzyskania ponadprzeciętneg

Po rejestracji podwyższenia kapitału pana podmioty – czyli KCI i Gremi – będą kontrolować ponad 90 proc. akcji Gremi Media. Jakie będą kolejne kroki?

Akcje wyemitowane na opłacenie aportu zostaną dopuszczone do obrotu giełdowego, pod koniec sierpnia Gremi Media zamierza złożyć prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Docelowo chcemy pozyskać do akcjonariatu Gremi Media inwestorów niebranżowych – czysto finansowych. Częściowo, odsprzedając im akcje z emisji aportowej, częściowo emitując nowe papiery. Liczymy, że efekty tych rozmów rynek ujrzy już w IV kwartale.

Jak już wcześniej mówiłem „Parkietowi", jesteśmy zainteresowani konsolidacją mediów w Polsce. Ponadto interesuje nas poszerzenie grupy o kolejne podmioty z segmentu szkoleń i konferencji, dostarczające dane i oprogramowanie itp.

W efekcie udział w Gremi Media docelowo powinien spaść do około 40 proc. – pakietu zapewniającego kontrolę.

Do uchwał walnego zgromadzenia Gremi Media w sprawie emisji aportowych zostały zgłoszone sprzeciwy...

Są plusy i minusy funkcjonowania na giełdzie. Uważam, że akcjonariusze albo wierzą w scenariusz rozwoju i model biznesowy spółki przedstawiony przez zarząd, albo nie wierzą – i wtedy być może powinni przestać być akcjonariuszami i nie szkodzić.

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"