Przyszłoroczna dywidenda może być wyższa

Robert Duszkiewicz | Z wiceprezesem ds. finansowych Zakładów Magnezytowych Ropczyce rozmawia Adam Roguski

Publikacja: 16.11.2015 05:14

Przyszłoroczna dywidenda może być wyższa

Foto: Archiwum

Polityka wypłat dywidendy zakłada oddawanie akcjonariuszom do 50 proc. zysku netto – po spełnieniu określonych warunków. Wypłata systematycznie rośnie – z 35 gr na akcję w 2013 r., przez 65 gr w 2014 r. i 75 gr w bieżącym. Czy w tej chwili można powiedzieć, czy w przyszłym roku trend wzrostowy będzie utrzymany?

W ostatnich latach rzeczywiście sukcesywnie zwiększaliśmy dywidendę. Zarząd dochowa starań, by również w tym roku rekomendować wyższą wypłatę.

Po trzech kwartałach grupa zanotowała wzrost przychodów i wyniku operacyjnego rzędu 8 proc. Sam III kwartał wypadł jednak „płasko" wobec ubiegłorocznego.

Zwykle III kwartał charakteryzuje się sezonowością sprzedaży części wyrobów z uwagi na letnie przestoje remontowe. Wystąpiły też przesunięcia w planach remontowych naszych kontrahentów. Mamy nadzieję, że w kolejnych okresach przychody wrócą na wyższy poziom.

Jak wygląda teraz koniunktura rynkowa i jakie są zapatrywania na najbliższe kwartały?

Przygotowanie budżetu na 2016 r. jest zaawansowane, jednak nie publikujemy prognoz. Patrząc całościowo na rynek, jesteśmy bardzo ostrożnymi optymistami – jest dużo szans, ale i zagrożeń. Trudno przesądzać, czy w przyszłym roku możliwy będzie wzrost sprzedaży rzędu kilku czy kilkunastu procent.

Niestety, gospodarki Chin i Indii wyraźnie spowalniają, co ma bezpośrednie przełożenie na sytuację globalną. Nie jesteśmy też pewni, kiedy amerykański bank centralny postanowi podnieść stopy procentowe, co przełoży się na wzmocnienie dolara. W Europie mamy kryzys migracyjny oraz nadal nierozwiązany problem strefy euro i Grecji. Konflikt na Ukrainie jest przejściowo zamrożony.

Otoczenie rynkowe jest więc niepewne i sytuacja nie jest łatwa. Stale szukamy możliwości radzenia sobie w tych warunkach.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych segmentach, do których sprzedajecie materiały ogniotrwałe?

Po trzech kwartałach o ponad 18 proc. rok do roku wzrosła sprzedaż do segmentu hutnictwa żelaza i stali – głównego, który obsługujemy (57 proc. udziału w ogólnej sprzedaży – red.). W segmencie hutnictwa metali nieżelaznych, który uznajemy za strategiczny, spodziewamy się poprawy sytuacji po „przejściowym" III kwartale. Jesteśmy wiodącym dostawcą dla tego segmentu w Polsce, rośnie też nasza aktywność zagraniczna. Słabiej wygląda sytuacja w dziale cementowo-wapienniczym, gdzie obserwujemy silną aktywność konkurencji i jej agresywną politykę cen. Tu również nasililiśmy naszą aktywność zagraniczną. Pojawiliśmy się na kilku nowych rynkach, efektów spodziewamy się w najbliższych miesiącach.

Jaki udział w przychodach ma teraz eksport?

Sprzedajemy produkty do ponad 40 krajów na niemal wszystkich kontynentach, a eksport stanowi 49 proc. przychodów.

Duże nadzieje wiążemy z rynkami wschodnimi, rozpoznajemy Kazachstan i Uzbekistan. Obecnie prowadzimy aktywne działania na rynku wietnamskim – aktualnie na misji gospodarczej przebywa tam nasza delegacja z prezesem Józefem Siwcem i wiceprezesem ds. rozwoju Marianem Darłakiem.

Czy rozważany jest powrót do planów konsolidacji Ropczyc z ZM Invest?

Obecnie działania w tym zakresie są zawieszone.

Cały czas borykacie się z urzędem kontroli skarbowej w związku z rozliczeniem podatkowym strat poniesionych kilka lat temu na opcjach walutowych. W najbardziej negatywnym scenariuszu będziecie musieli zwrócić fiskusowi kilkanaście milionów złotych. Na jakim etapie są postępowania?

Jeśli chodzi o kontrolę za 2008 r., złożyliśmy odwołanie od decyzji drugiej instancji, czyli izby skarbowej, do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czekamy na rozpatrzenie naszej skargi.

Jeśli chodzi o lata 2009 i 2010, sprawa jest na etapie rozpatrywania naszego odwołania przez izbę skarbową, czekamy na ekspertyzę powołanego przez organ biegłego.

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"