Biorąc pod uwagę powszechnie stosowany przez inwestorów wskaźnik C/Z, ogromne nadzieje inwestorzy pokładają w spółce Medicalgorithmics. Obecna wycena stanowi ponad 60-krotność jej zysków, podczas gdy średnia wartość wskaźnika C/Z dla spółek z indeksu WIG wynosi 15. Mocną stroną firmy jest unikalny produkt – urządzenia do zdalnego monitorowania pracy serca. Korzystając z przewagi konkurencyjnej, rozwija się w imponującym tempie i notuje skokową poprawę przychodów i zysków, utrzymując ponadprzeciętnie wysokie marże. Kluczowym argumentem przemawiającym za spółką są oczekiwania odnośnie do wzrostu jej biznesu. – Przejęcie aktywów AMI/Spectocor powinno pozwolić spółce skoncentrować się bardziej na rozwoju działalności zamiast na potyczkach sądowych. Uważamy, że to przejęcie powinno zwiększyć wartość spółki dla akcjonariuszy – ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ. Według jej szacunków konsolidacja AMI/Spectocor powinna podwyższyć sprzedaż o ok. 100 mln zł w br., rosnąc w kolejnych latach. Z przewidywań analityków wynika, że w tym roku Medicalgorithmics podwoi przychody, co przełoży się na skok zysku netto o 90 proc.
Do wysokich wycen inwestorzy musieli się przyzwyczaić w przypadku spółki LiveChat, producenta oraz globalnego dostawcy oprogramowania komunikacyjnego. W tym przypadku wskaźnik C/Z sięga 34, a spółka wyceniana jest już na ponad 1,3 mld zł. Jako jedna z nielicznych firm z GPW oferuje ekspozycję na globalny rynek. Uwagę jednak zwraca rentownością operacyjną, sięgającą 70 proc. Jak zauważają analitycy, LiveChat na tle konkurencji wyróżnia bardzo wysoka dźwignia operacyjna, która przy stale rosnącej bazie klientów przekłada się na wysoki poziom marży operacyjnej oraz niskie nakłady inwestycyjne. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że spółka cały zysk wypłaca w formie dywidendy.
Rynek wierzy w dalszy wzrost
Inwestorom podoba się model biznesu Benefit Systems, którego wzrost napędza dynamicznie rosnący rynek kart sportowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma podwoiła swoją kapitalizację. – Wycena spółki jest na bardzo wysokich poziomach, przekracza 30-krotność rocznego zysku. Rynek zakłada więc, że przez kilka lat jej wyniki będą się poprawiały o ok. 20 proc. rocznie. Spółka jednak robi wszystko, żeby zasłużyć na takie zaufanie. Regularnie zwiększa przychody, utrzymując wysokie marż, oferuje unikalny produkt i w zasadzie sama tworzy rynek oraz rozpoczyna ekspansję w regionie, której pierwsze wyniki są obiecujące. Pomaga też sytuacja rynkowa – niskie bezrobocie i rosnąca aktywność fizyczna Polaków. Jednocześnie niewielka płynność akcji przy wielu chętnych do kupna sprawia, że od dłuższego czasu nie widzieliśmy na wykresie większej korekty. Ten wyjątkowy splot okoliczności może jeszcze potrwać, ciągnąc dalej kurs w górę – ocenia Seweryn Masalski, zarządzający w MM Prime TFI.
Wśród najdroższych firm jest także Oponeo, gdzie za każdego złotego zysku trzeba wyłożyć 44 razy więcej. Wysoką wycenę internetowego dystrybutora opon i felg uzasadnia model biznesowy, pozwalający konkurować na globalnym rynku, dając spółce praktycznie ogromne pole do wzrostu biznesu. W ocenie analityków pozytywnie należy ocenić chęć rozbudowy centrum logistycznego w związku ze wzrostem skali działalności oraz plany umocnienia pozycji na rynkach, gdzie spółka już jest obecna, co niesie ze sobą mniejsze ryzyko niż otwarcia sklepów na zupełnie nowych rynkach.
Wysoko wyceniane są także akcje producentów gier wideo. Biorąc pod uwagą wskaźniki wyceny, największe nadzieje inwestorzy pokładają w produkcjach CD Projektu i 11 bit studios. Warto zauważyć, że postrzeganie firm z tej branży przez inwestorów jest zależne od premier, które wchodzą na rynek, bo w dużej mierze od ich powodzenia zależą wyniki. CD Projekt wciąż zarabia na grach o Wiedźminie – ostatnia nadal dobrze się sprzedaje. Analitycy jednak mocno wierzą w potencjał „Cyberpunka", który ma się pojawić w kolejnych latach. Podkreślają, że utrzymuje się on w gronie najbardziej oczekiwanych gier na świecie. Z kolei w przypadku 11 bit studios wyobraźnię rynku rozpala gra „Frostpunk", której premiera planowana jest na II połowę roku.