Najwyższą stopę zwrotu spośród największej dwudziestki spółek notowanych na GPW w III kwartale zanotowały akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które zyskały 30,42 proc. Tuż za nią uplasowała się Energa z wynikiem blisko 30 proc. Do tego należy dodać także 1,44 proc. dywidendy. Trzecią firmą pod względem stopy zwrotu było odzieżowe CCC z wynikiem 23,8 proc. (plus 0,91 proc. dywidendy). Kolejne miejsca zajęły Eurocash (24,6 proc. zwyżki) oraz Lotos (19,2-proc. wzrost notowań i 1,72-proc. dywidenda). Łącznie WIG20 wzrósł w III kwartale 6,68 proc., z kolei od początku roku zwyżka sięga około 27 proc.

Foto: PARKIET

W tym roku nieco mniejszym zainteresowaniem niż w poprzednim cieszą się średnie czy małe firmy, choć także w tych grupach nie brakuje gwiazd. Indeks mWIG40, skupiający średnie spółki, wspiął się w ubiegłym kwartale o 1,64 proc. Jednak od początku roku wzrost indeksu „średniaków" to już ponad 17 proc. Liderami tegorocznych zwyżek w tym gronie są CD Projekt, Benefit Systems, Enea oraz Emperia Holding. Notowania mWIG40 mocno wspiera także kwietniowy debiutant Dino Polska, który dał dotąd zarobić inwestorom około 100 proc. Właściciel sieci sklepów wyróżniał się również w III kwartale, będąc najmocniej drożejącą firmą mWIG40. Stopa zwrotu na akcjach Dino w tym okresie sięgnęła 41,5 proc. Inną gwiazdą minionego kwartału był producent gier CD Projekt, którego akcjonariusze cieszyli się z ponad 35-proc. zysku. Na kolejnych lokatach znalazły się Grupa Azoty (27,5 proc. zwyżki), Orbis (blisko 14 proc.) oraz Emperia Holding (12 proc. wzrostu kursu).

Nieco słabiej w III kwartale radziły sobie najmniejsze spółki, dla których głównymi bolączkami od początku roku są rosnące koszty zatrudnienia pracowników oraz zakupu surowców. Jednak także w tym gronie łatwo wskazać firmy, które w III kwartale przyniosły wiele radości akcjonariuszom. Wśród nich było wielu przedstawicieli branży budowlanej, która przeżywa w Polsce znakomity okres. Z indeksu sWIG80 najmocniej w III kwartale rosło LC Corp, którego akcje zdrożały o 43 proc. Ponad 20-proc. zwyżki zanotowały z kolei Bumech, Getin Holding oraz Polenergia.

Łącznie do kieszeni akcjonariuszy w formie dywidendy trafiło w tym okresie 16,07 mld zł.