Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.11.2021 13:09 Publikacja: 09.11.2021 13:09
Mark Zuckerberg, prezes Meta Platforms (dawnego Facebooka), snuje wizję stworzenia nowego wirtualnego świata, opartego w dużym stopniu na rzeczywistości rozszerzonej.
Foto: Bloomberg
Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, ogłaszając zmianę nazwy swojej spółki na Meta, wywołał lawinę memów w internecie. Śmiano się zarówno z formy jego prezentacji oraz z samej nazwy. Niektórym przywodzi ona na myśl metamfetaminę, innym kojarzy się z miejscem, gdzie można nielegalnie kupić alkohol. W Izraelu nowa nazwa wywołała spore zdumienie, gdyż „meta" znaczy po hebrajsku... zmarły. Jedna z firm informatycznych z Arizony przypomniała natomiast, że już zarejestrowała znak handlowy Meta PCs. Ogłoszenie rebrandingu Facebooka wypadło więc pod względem PR-owym raczej kiepsko. Co więcej, wzbudziło podejrzenia, że Zuckerberg zmienia nazwę swojej firmy po to, by odwrócić uwagę od rewelacji Frances Haugen, byłej pracownicy Facebooka, która ujawniła dokumenty mające wskazywać, że ten popularny portal społecznościowy traci klientów wśród nastolatków i że jego algorytymy przyczyniają się do rozprzestrzeniania nienawistnych i ekstremistycznych treści. – Facebook cały czas próbuje ekspansji na nowe obszary, zamiast dopracować to, co już zrobił. Zamiast inwestować w choć minimalny poziom bezpieczeństwa swoich platform, będą zatrudniać 10 tys. inżynierów od gier wideo – stwierdziła Haugen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas