Z badania NetB@nk opublikowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że bankowość elektroniczną ma ponad 22 mln aktywnych użytkowników polskich banków, z których ponad 90 proc. korzysta z bankowych aplikacji mobilnych. Czy spełniają one ich oczekiwania? Fundacja Widzialni i agencja ExtraHut na potrzeby Business Accessibility Forum (BAF) stworzyły raport o dostępności oraz użyteczności stron i aplikacji mobilnych w polskim biznesie. Powstał on na podstawie analizy serwisów firm z pięciu sektorów: bankowego, telekomunikacyjnego, e-commerce, transportowego i telewizyjnego. Bankowość wypadła w nim najlepiej, co nie oznacza, że idealnie.
Czas na zmiany mamy do 28 czerwca 2025 r., kiedy to w Polsce zaczną być egzekwowane przepisy dostosowujące rodzime prawo do „Europejskiego aktu o dostępności” (EAA – European Accessibility Act). To dokument, który wskazuje wymogi dostępności wybranych produktów i usług. Dyrektywa dotyczy produktów i usług ocenionych jako podstawowe dla swobodnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu (np. komputerów, smartfonów, terminali płatniczych w sklepach, urządzeń do odprawy samoobsługowej, automatów wydających bilety kolejowe oraz usług, w tym usług e-handlu i bankowości detalicznej).
Na plus i na minus
Jako pozytywne cechy bankowych stron i aplikacji mobilnych autorzy raportu wskazują m.in. forum i sekcje społecznościowe na stronach internetowych, personalizację komunikatów w aplikacjach mobilnych (powitania, np. „Dzień dobry, Anno!”) oraz dostęp do funkcji płatniczych (BLIK) bez konieczności logowania. Jako wymagające poprawy wymieniają: nieintuicyjną obsługę formularzy do logowania i zakładania konta, trudności związane z wyszukiwaniem oczekiwanych linków w przeglądarce, nazewnictwo sekcji i komunikację na stronach utrudniającą zrozumienie usług, brak wartościowych funkcjonalności w wyszukiwarkach, brak odpowiednich stanów przycisków, ograniczone tłumaczenia na inne języki oraz konieczność rejestracji na stronie w celu skorzystania z preferowanych opcji kontaktowych.
W przypadku stron największe problemy może sprawiać użytkownikom obsługa za pomocą klawiatury, co bezpośrednio dotyczy użytkowników korzystających z czytników ekranu, dla których ten sposób nawigacji jest najważniejszy. Sytuację pogarszają dodatkowe braki w opisach elementów aktywnych takich jak: pola formularzy, przyciski i linki.
Najwięcej trudności autorzy raportu znaleźli w kategoriach: „Inkluzywność” oraz „Obsługa błędów i pomoc”. Problematyczne obszary w ramach tych kategorii wiążą się głównie z wypełnianiem formularzy, tłumaczeniami (lokalizacją) oraz wbudowanymi opcjami do zmiany domyślnych ustawień strony.