Największa od 2022 r. wyprzedaż amerykańskich obligacji. Dane były za dobre

Obligacje USA przeceniły się najmocniej od czerwca 2022 r., po tym jak solidne dane z USA jeszcze bardziej oddaliły perspektywę obniżek stóp Fedu.

Publikacja: 05.02.2024 22:31

Największa od 2022 r. wyprzedaż amerykańskich obligacji. Dane były za dobre

Foto: AdobeStock, arsenypopel

Aż o 27 punktów bazowych skoczyły w ciągu ostatnich dwóch sesji rentowności 10-letnich obligacji USA, co oznacza dla nich największą przecenę od czerwca 2022 r. Inwestorów do uważanych za bezpieczne schronienie papierów emitowanych przez administrację w Waszyngtonie skutecznie zniechęciły kolejne dość dobre dane makro, które dla Fedu będą argumentem przeciwko szybkiemu łagodzeniu polityki.

Dane makro podbiły rentowności obligacji USA

Po zamknięciu giełdy nowojorskiej 10-latki oferowały już 4,17 proc., a rentownościom niewiele brakowało do wyjścia na dwumiesięczny szczyt. Wyprzedaż obligacji zaczęła się w piątek, kiedy dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały najwięcej nowych etatów od roku, a w poniedziałek doszedł do tego pokaźny wzrost wskaźnika koniunktury w sektorze usługowym ISM. Takie dane to woda na młyn chcących opóźnić obniżanie stóp członków władz monetarnych.

Na konferencji po styczniowym posiedzeniu szef Fedu Jerome Powell zaskoczył inwestorów daleko idącą ostrożnością. Ocenił, że obniżka stóp w marcu jest mało prawdopodobna, bo decydenci potrzebują się upewnić, że inflacja na trwałe wraca do okolic celu inflacyjnego. W tej sytuacji piątkowe i poniedziałkowe dane makro były postawieniem kropki nad „i”.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Rekordowa sprzedaż obligacji korporacyjnych w USA

Inwestorzy kupują dolara, a sprzedają akcje

Traderzy z rynku instrumentów opartych na stopie procentowej obniżyli wycenę prawdopodobieństwa obniżki na najbliższym posiedzeniu (w lutym Fed się nie zbiera) do zaledwie 10 proc. Takie myślenie tylko wspierały kolejne wypowiedzi bankowców centralnych z USA. W niedzielnym wywiadzie dla telewizji CBS Powell potwierdził to, co mówił w ubiegłym tygodniu, a w poniedziałek w identycznym tonie wypowiadał się Neel Kashkari z oddziału Fedu w Minneapolis.

Reakcje rynkowe wyszły poza rynek obligacji. Wyższe rentowności obligacji z danego kraju to dla inwestorów walutowych argument za kupowaniem jego waluty – nie może więc dziwić, że dolar był najsilniejszy wobec euro od dwóch miesięcy. Z dobrych danych z USA szybko przestali się jednak cieszyć inwestorzy z rynków akcji – główny wskaźnik z giełdy nowojorskiej S&P500, który jeszcze w piątek znajdował się rekordowo wysoko, poniedziałkową sesję zamknął na 0,3-procentowym minusie.

Obligacje
Jest już więcej optymizmu
Obligacje
Echo Investment wyemituje obligacje serii T na maks. 60 mln zł
Obligacje
Obligacje dużych firm już zbyt drogie. Niskie premie mają swoją przyczynę
Obligacje
Rentowności obligacji w okolicach poziomów z wyborów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Obligacje
Fed poczeka?
Obligacje
Tomasz Puzyrewicz, DM Navigator: Inwestorzy biją się o obligacje spółek