https://pbs.twimg.com/media/GFFujlQWsAAECZ2?format=png&name=900x900
Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych w tym roku sprawia, że rok 2024 będzie pracowitym miesiącem obligacji. Według danych Bank of America banki regionalne zwiększają sprzedaż obligacji korporacyjnych. Jak wynika z raportu Reuters, styczeń „przyniósł już podaż nowych obligacji korporacyjnych IG o wartości 151 miliardów dolarów”, jak wynika z danych BMO Capital Markets. A według danych Bloomberg News największe spółki sprzedały w styczniu obligacje o wartości 188,57 miliardów dolarów, ustanawiając rekord miesiąca, ponieważ firmy chcą wykorzystać spadki kosztów pożyczek długoterminowych. Sprzedaż pobiła wcześniejszy rekord ze stycznia, wynoszący około 175 miliardów dolarów, ustanowiony w 2017 roku. BM i Capital One były wśród firm wchodzących w poniedziałek na rynek wysokiej jakości. Jonny Fine z Goldman Sachs twierdzi, że styczniowe emisje mogą osiągnąć wartość 200 miliardów dolarów.
Jak na razie każdy tydzień nowego roku przekroczył już oczekiwania podażowe. Zatem wyższa emisja potwierdza optymizm co do nadchodzących obniżek stóp procentowych. W takim przypadku inwestorzy w obligacje korporacyjne mogą chcieć zablokować wyższą rentowność już teraz, zanim w końcu nadejdą obniżki.
Według Dana Krietera, dyrektora BMO ds. strategii na poziomie inwestycyjnym w USA, styczeń może zostać uznany za „najcięższy w historii”. Oznacza to, że w tym miesiącu liczba ta przekroczy kwotę 175 miliardów dolarów ze stycznia siedem lat temu. To dodatkowo potwierdza, że popyt na tę klasę aktywów zmierza w górę.