Bitcoin stracił koronę, przegrywa z tradycyjnymi aktywami

W tym kwartale akcje i obligacje spisują się lepiej niż bitcoin. Czy władca świata walut cyfrowych ma szanse odzyskać moc?

Publikacja: 15.06.2024 11:11

Bitcoin stracił koronę, przegrywa z tradycyjnymi aktywami

Foto: Bloomberg

Od 1 kwietnia do piątku najważniejsza waluta cyfrowa straciła około pięć procent podczas gdy w tym samym okresie akcje, obligacje i surowce wypadły lepiej. Plecy bitcoinowi pokazało także złoto.

Nieudane powroty na szczyt

Od marcowego rekordu (73,798 tys. dolarów) kurs lidera rankingu walut cyfrowych kurczy się, a próby powrotu na szczyt kończyły się niepowodzeniem.

Inwestorów stopniowo przestają ekscytować takie zjawiska jak nowe bitcoinowe fundusze ETF bezpośrednio inwestujące w bitcoina. Pojawiają się nawet wątpliwości, czy te produkty przyciągnęły na rynek nowe pieniądze.

Za mało nowych pieniędzy na rynku kryptowalut

Noelle Acheson, znana postać na rynku walut cyfrowych, autorka biuletynu inwestycyjnego „Crypto Is Macro Now” pisze, że część zleceń na akcje nowych funduszy ETF mogło pochodzić od inwestorów już posiadających bitcoiny.” Inaczej mówiąc, nie wszystkie napływy do ETF to nowe pieniądze, a tylko nowe pieniądze ruszą cenę”, uważa ekspertka.

Stratedzy nowojorskiego banku JPMorgan Chase & Co. także wzięli pod lupę popyt na te produkty w które netto zainwestowano 15 miliardów dolarów.

Ich zdaniem prawdopodobnie doszło do znaczącej rotacji z cyfrowych portfeli na giełdach do nowych ETF typu spot. Według szacunków strategów JPMorgan Chase nowy impuls uwzgledniający też pieniądze pozyskane przez ryzykowne fundusze kapitałowe oraz zaangażowane w kontrakty terminowe na giełdzie CME wyniósł zaledwie 12 mld dolarów.

W 2021 roku nowy impuls miał wartość 45 mld dolarów a w roku następnym prawie 40 mld.

W piątek w Singapurze bitcoin kosztował 66,750 tys. dolarów. Od początku minionego roku jego cena wzrosła czterokrotnie. Najwięksi entuzjaści tej kryptowaluty liczą na wzrost jej ceny do 100 tys. dolarów i wyżej, ale ich oponenci wskazują, że aktywa cyfrowe pozbawione są wewnętrznej wartości.

Górnicy podkopali kurs bitcoina

Od stycznia do końca marca bitcoin zyskał 67 proc. bijąc indeksy tradycyjnych aktywów. Jednak w obecnym kwartale wskaźniki globalnych obligacji, akcji i surowców notują płaskie rezultaty bądź też zyskują nawet pięć procent.

Jednym z powodów może być wyprzedaż kryptowaluty przez kopaczy bitcoina, zauważa Noelle Acheson. Po ostatnim halvingu otrzymują oni mniej bitcoinów w formie nagrody i swoje finanse ratują uszczuplając dotychczasowe zasoby . 

Kryptowaluty
Bitcoin nie jest bohaterem tego rajdu kryptowalut. Lawina debiutów
Kryptowaluty
100 miliardów dolarów nielegalnych funduszy zalało rynek stablecoinów
Kryptowaluty
Bitcoin pod presją sprzedających. Gdzie można szukać poziomów do odbicia w górę?
Kryptowaluty
Bitcoin musi się uporać z klątwą 200-dniowej średniej
Kryptowaluty
Bitcoin najniżej od lutego, czy Fed uratuje kryptowaluty?
Kryptowaluty
Memimczna krytpowaluta "Kamala Horris" rozgrzała rynek