Kryptowaluty jako oficjalne środki płatnicze mogą zostać zalegalizowane w Rosji. Taką opinię wyraził Denis Manturow, minister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej.

– Pytanie brzmi nie czy, tylko kiedy to nastąpi, jak to się stanie i jak będzie to regulowane. Zarówno bank centralny, jak i rząd aktywnie działają w tym kierunku. Wszyscy jednak zdają się rozumieć, że jest to aktualny trend i prędzej czy później, w takiej czy innej formie, zostanie on wprowadzony w życie – powiedział Manturow.

Ministerstwo finansów Rosji spodziewa się, że regulacje prawne dotyczące sektora kryptowalut zostaną wprowadzone już w tym roku.

Jest to zmiana o niemal 180 stopni w polityce Rosji wobec kryptowalut, bowiem zaledwie w kwietniu premier Michaił Miszustin mówił, że jest przeciwny uznaniu kryptowalut za środek płatniczy, a bank centralny Rosji nalegał na wprowadzenie całkowitego zakazu obrotu nimi. Zmiana podejścia Rosjan niewątpliwie spowodowana jest dotkliwymi sankcjami, które m.in. utrudniają im międzynarodowe płatności. Rynek kryptowalut mógłby pomóc im skutecznie je obchodzić.