Niemiecka i francuska gospodarka rozwijały się w II kwartale br. w tempie 0,3 proc. w relacji kwartalnej, co w obu przypadkach było wynikiem gorszym od prognoz.
Razem z raportem o wzroście PKB strefy euro ujrzały światło dzienne również czerwcowe dane o produkcji przemysłowej. Spadła ona o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, podczas gdy prognozowano odpowiednio spadek o 0,1 proc. i wzrost o 2,3 proc.
Opublikowane dane nie miały bezpośredniego wpływu na notowania EUR/USD. Jednak w przypadku PKB, potwierdzają one spadające prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, co zmniejsza przewagę wspólnej waluty nad dolarem. W tej sytuacji, utworzona w poniedziałek, zapowiadająca spadki, formacja podwójnego szczytu na wykresie eurodolara, ma duże szanse się wypełnić, przynosząc zniżkę w okolice 1,34 dolara.
Formacja podwójnego szczytu straci na autentyczności z chwilą powrotu EUR/USD powyżej oporu na 1,3652 dolara, jaki na wykresie godzinowym tworzy dołek z ostatniego piątku. W dniu dzisiejszym szansę na taki powrót mogą stworzyć tylko publikowane o godzinie 14:30 dane o bilansie handlu zagranicznego (prognoza: -60 mld USD) i inflacji PPI (prognoza: 0,1 proc.) w USA.
O godzinie 11:18 za euro trzeba było zapłacić 1,3774 dolara, wobec 1,3606 dolara wczoraj wieczorem.