Od 2009 r. indeks porusza się w trendzie bocznym (z przerwą na covidowe zawirowania w 2020 r., kiedy najpierw mocno wzrósł, a potem wrócił do wieloletniej średniej). NewConnect nie załapał się na hossę, która na głównym parkiecie trwa już od jesieni 2022 r. WIG w tym okresie zyskał aż 140 proc. Tymczasem NCIndex zakończył 2022 r. niemal 20-proc. spadkiem (a rok wcześniej stracił 21 proc.). W 2023 r. stracił 4 proc. A w 2024 r. 23,5 proc. Jest szansa, że w 2025 r. wreszcie przełamie tę spadkową passę. W styczniu wskaźnik oscylował w okolicach 230–240 pkt. Pod koniec października zanotował tegoroczne maksimum zbliżając się do poziomu 290 pkt. Ale od tego czasu znów zniżkuje. Obecnie ma wartość 264 pkt.