Zaskoczeniem dla rynku była decyzja Fed o obniżeniu stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do 5.75%. Fed uzasadnił niespodziewaną obniżkę faktem, że warunki na rynkach finansowych pogorszyły się (większa niepewność, trudniejsze warunki kredytowania), co może w dłuższej perspektywie obniżyć wzrost gospodarczy. Ten dość ?gołębi? komunikat przede wszystkim uświadomił rynek, że ostatnie zabiegi banków centralnych mające na celu przywrócenie płynności nie były wystarczające oraz, że zła sytuacja na rynkach kredytowych uderzyła w ?realną gospodarkę?. Retoryka Fed zmieniła się, w związku z czym rynek oczekuje obniżki stopy funduszy federalnych, która obecnie pozostaje na niezmienionym poziomie 5.75%. W odpowiedzi na decyzje Fed dolar zaczął tracić na wartości, jen osłabiał się a indeks DJIA zakończył dzień silnym wzrostem.
W zeszłym tygodniu poznaliśmy istotne dane makroekonomiczne. Ten tydzień jest mało ciekawy, jeśli chodzi o tego typu publikacje. Ze strefy euro najważniejsze dane będą dotyczyły bilansu handlu zagranicznego, zamówień przemysłowych oraz indeksu PMI z sektora usług i indeks Zew z Niemiec. Z USA najistotniejsze będą piątkowe publikacje dotyczące zamówień na dobra trwałe oraz sprzedaży nowych domów. Poznamy również sporo danych z Polski, w tym publikowaną w poniedziałek dynamikę produkcji przemysłowej oraz wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu, a także inflację bazową, stopę bezrobocia oraz sprzedaż detaliczną w lipcu.
Dzisiejsze wzrosty na giełdach azjatyckich były jeszcze wynikiem piątkowej decyzji Fed. Sądzimy, że dziś możemy spodziewać się stabilizacji na rynkach, jednak z tendencją do utrzymywania się nieco lepszych piątkowych nastrojów na giełdzie.
EURPLN
Zeszły tydzień na rynku krajowym przebiegał pod znakiem osłabianie się złotego. W piątek obserwowaliśmy odwrócenie tego trendu, również za sprawą obniżki przez Fed stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do poziomu 5.75%. Złoty był pod dużym wpływem sytuacji na rynku międzynarodowym, a w szczególności jena. Sądzimy, że złoty w dniu dzisiejszym pozostanie dość stabilny, pozostając w dość szerokim zakresie wahań pomiędzy 3,80-3,84. Inwestorzy w dalszym ciągu będą szukać wskazówek na amerykańskim rynku akcji. Dziś zapoznamy się ze wskaźnikiem cen produkcji sprzedanej przemysłu, jednak większych wahań możemy się spodziewać dopiero po otwarciu giełdy w USA. W piatek złoty zbliżyl się do silnej strefy oporu jaką wyznacza rejon 3,85/86.