[srodtytul]Zagrożenia[/srodtytul]
O ile zatem raczej nie trzeba obawiać się zmasowanych ataków hakerów, o tyle nowe przepisy niosą ze sobą całkiem realne ryzyko, że obrady walnych zgromadzeń będą dłuższe, mniej efektywne i znacznie trudniejsze organizacyjnie. Pomijając naturalny fakt, że liczniejsze (a taki ma być główny skutek nowych rozwiązań) zgromadzenia publiczne są zawsze trudniejsze do opanowania, pojawi się ryzyko nadużywania nowych kanałów uczestnictwa.
Nowe uprawnienia nadane akcjonariuszom mogą w rękach sprawnego i pozbawionego skrupułów dywersanta nawet sparaliżować obrady zgromadzenia poprzez ciągłe zgłaszanie nowych projektów uchwał czy zabieranie głosu. Już teraz na zgromadzeniach spółek publicznych częstymi gośćmi są sfrustrowani konsumenci, którzy odbili się od ściany nieprzyjaznych biur obsługi klienta i kupiwszy jedną akcję pojawiają się na spotkaniu, aby swoją sprawą zainteresować bezpośrednio prezesa spółki. Takich osób może być więcej, gdy swój problem będą mogli przedstawić nawet nie wychodząc z domu.
Wyraźnie rysuje się zwiększona rola przewodniczącego walnego zgromadzenia, który będzie musiał zapanować nie tylko nad tłumem siedzącym na sali, w której odbywa się walne zgromadzenie, ale także na bieżąco udzielać i cofać głos akcjonariuszom uczestniczącym online, upewniać się, że nie wpływają głosy korespondencyjne, zarządzać projektami uchwał spływającymi z sali i z Internetu oraz na bieżąco być w kontakcie z informatykami, by upewniać się, że w każdej chwili każdy z akcjonariuszy ma połączenie.
Czy polskie spółki giełdowe skorzystają z nowych możliwości, które daje wchodząca w sierpniu nowelizacja? Wiele będzie zależeć od sytuacji konkretnych firm i od tego, czy zarządom będzie „opłacać się” zachęcać akcjonariuszy do aktywniejszego udziału w walnych zgromadzeniach. Dla części spółek przeszkodą mogą być koszty wprowadzenia nowych rozwiązań. Zresztą już obecnie właśnie nadmiernymi kosztami spółki tłumaczą niewywiązywanie się z zasady ładu korporacyjnego nakazującej transmisje zgromadzenia.
Ci emitenci, którzy zdecydują się na zmiany statutów, mogą za to liczyć na większe zainteresowanie akcjonariuszy i potencjalnie wyższą wycenę. Warto zauważyć, że statuty będą musiały zmienić także te spółki, które pozostawały w awangardzie elektronicznego ładu korporacyjnego i jeszcze przed nowelizacją ksh umożliwiały różne formy zdalnego uczestnictwa w walnych zgromadzeniach. Po nowelizacji formy te będą dopuszczalne tylko wtedy, jeżeli będą przewidziane w statucie spółki.
[ramka][b]Nowy kalendarz walnych zgromadzeń[/b]
D-26 - zwołanie walnego zgromadzenia
D-21 - żądanie umieszczenia spraw w porządku obrad
D-18 - ogłoszenie zmienionego porządku obrad
D-16 - ustalenie prawa do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu
Do dnia D - zg?aszanie projektów uchwa?
D - dzień walnego zgromadzenia
D+7 - publikacja wyników g?osowa?
D+14 - pisemna odpowiedê na pytania zadane podczas walnego zgromadzenia (Wszystkie terminy są terminami maksymalnymi – „nie później niż”).
[b]Opcje udziału w walnym zgromadzeniu[/b]
Obecnie¶ udział osobisty ¶ wyznaczenie własnego indywidualnego pełnomocnika ¶ transmisja wideoDodatkowo od 3 sierpnia¶ zdalny udział w zgromadzeniu (dwustronna komunikacja podczas obrad) ¶ udzielenie pełnomocnictwa osobie wskazanej przez spółkę ¶ bezpośrednie głosowanie elektroniczne ¶ głosowanie korespondencyjne[/ramka]