W ślad za rekordowo niskimi zbiorami pszenicy, spowodowanymi suszą w Rosji i silnymi opadami w Kanadzie oraz embargiem eksportowym nałożonym przez rosyjskie władze, ceny kontraktów na to zboże wzrosły w lipcu o niemal 40%. W sierpniu i wrześniu ceny pszenicy ustabilizowały się, a zwyżki dotyczyły pozostałych towarów rolnych takich jak cukier, bawełna czy kukurydza, która będzie przedmiotem niniejszego opracowania.
[srodtytul]Kontrakty na kukurydzę najwyższej od 2 lat[/srodtytul]
Cena kontraktów terminowych na kukurydzę na chicagowskiej giełdzie towarowej wzrosła we wrześniu o około 15%, przekraczając barierę 5 dol. za buszel, ustanowioną w czasach kryzysu żywnościowego z 2008 roku. W tym samym czasie indeks S&P GSCI wzrósł o około 7%, podczas gdy jego subindeks obrazujący sytuację na rynku towarów rolnych zwyżkował o 11%.
Jeszcze w czerwcu tego roku cena kontraktów oscylowała w okolicach 4,25 dol. za buszel, zbliżając się do minimum z połowy 2007 roku, a czynniki fundamentalne sprzyjały raczej spadkom. Według czerwcowych prognoz Departamentu Rolnictwa USA światowe zapasy zboża w sezonie 2010/2011 pokrywały 9,2 tygodnia konsumpcji, wobec średniej pięcioletniej na poziomie 8,9 tygodnia. Szacowana produkcja przewyższała konsumpcję o 3,91 milionów ton przy 3,1 mln ton niedoboru w sezonie 2009/2010.
[srodtytul] Wakacyjne zwyżki pochodną sytuacji na rynku pszenicy[/srodtytul]