Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym tygodniu doszło do zmiany nastawienia krótkoterminowego z negatywnego na neutralne. Dotychczasowe zmiany cen nie pozwalają na określenie wyraźnego kierunku trendu w krótkim terminie. W średnim terminie taki stan rzeczy trwa już wiele tygodni.
Zmiana nastawienia krótkoterminowego nie była spowodowana wyraźnym zwrotem w notowaniach na GPW. Zwyżka cen miała miejsce i padł sygnał, ale zaraz po tym ceny nie kontynuowały wzrostu, lecz cofnęły się. Sygnał nie był więc częścią ruchu, który skutkować miał osiągnięciem przez ceny znacznie wyższych poziomów. Czy zmiana nastawienia jest więc błędem? Z błędnym sygnałem zawsze trzeba się liczyć, choć o tym, czy faktycznie okaże się on błędny, zadecyduje zachowanie rynku w okolicy dołka z grudnia. Na razie sygnał potwierdził brak trendu, co przecież jest faktem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.
Początek tygodnia przynosi duże luki na wykresach. Powoli trzeba przyzwyczaić się do tego, że to zjawisko nie jest wyjątkiem, a regułą.