Fuzja Banku Zachodniego z WBK przyczyni się do zwiększenia wartości dla akcjonariuszy. Naszym zdaniem, wynikające z fuzji synergie oraz zwiększona płynność nowego banku z nawiązką rekompensują wszelkie negatywy związane z warunkami fuzji. AIB wyznaczyło nowemu podmiotowi dość ambitne cele finansowe. Do 2003 r. łączna kwota korzyści dzięki fuzji powinna wynieść 417 mln PLN, tj. 38% bazy kosztowej Banku Zachodniego i WBK. Spodziewamy się, że będzie to głównie redukcja kosztów. Akcjonariusze WBK powinni też odnieść korzyści z poprawy zysków Banku Zachod-niego oraz lepszej pozycji rynkowej nowego banku.
Parytet wymiany akcji, choć niezadowalający, ma znaczenie jedynie krótkoterminowe. Przy okazji zbliżającej się fuzji akcjonariusze WBK zamienią 1,72 swoich akcji na jedną akcję Banku Zachodniego. Parytet ten został ustalony na podstawie skorygowanej wartości aktywów netto obu banków. Mniejszościowi akcjonariusze WBK oczekiwali korzyst-niejszego współczynnika wymiany, tj. na poziomie 1,3 - 1,5. Gorszy wynik bierze się z konserwatywnego sposobu wyceny 15% udziałów WBK w Commercial Union PTE, największym towarzystwie emerytalnym w Polsce.
Podtrzymujemy rekomendację KUPUJ. Co prawda koszty fuzji i porządkowanie portfela aktywów Banku Zachodniego odbiją się na przyszłorocznych wynikach nowego podmiotu, jednak jego długofalowe perspektywy wyglądają dobrze. Rentowność kapitału własnego (ROE) powinna by bliska 17% w 2002 r. Nowy, większy bank z pewnością będzie odnosił korzyści z nowatorskich produktów, wysokiej jakości zarządu oraz dobrej lokalizacji w terenie. Jedną akcję WBK wyce-niamy na 33,6 PLN (cena za 12 miesięcy), co oznacza 42% potencjał wzrostu kursu.
Opinia inwestycyjna
Dzięki fuzji WBK wejdzie do nowej kategorii banków. Powstanie piąty bank w Polsce pod względem wielkości akty-wów, mający 20% rynku w szybko rozwijającej się zachodniej części kraju. Akcjonariusze skorzystają na lepszej płynności akcji nowego banku, który powinien wejść na warszawską giełdę w maju przyszłego roku. Przy obecnej cenie akcji WBK wynoszącej 23,6 PLN, możemy się spodziewać, że kapitalizacja rynkowa nowego banku zwiększy się dwukrotnie, tj. do oko o 670 mln USD. To dałoby bankowi szóste miejsce wśród notowanych na giełdzie banków Europy Środkowowschod-niej.