Nieostry obraz

Aktualizacja: 06.02.2017 10:49 Publikacja: 05.01.2001 17:02

Sytuacja rynku nie jest tak jednoznaczna, jak wydawało się po pierwszych sesjach tego roku. Sprawcą są decyzje Fed, obniżające stopy procentowe w USA, które stanowią istotne zakłócenie obrazu zbliżającej się dekoniunktury w gospodarce USA. Niestety, są one równocześnie potwierdzeniem, że sytuacja gospodarki USA stała się poważna. Nagłe ustąpienie wcześniejszej niechęci do pobudzania popytu niższym kosztem pieniądza rodzi bowiem podejrzenie, że wiedza posiadana obecnie przez Fed nie wzbudzi radości, gdy stanie się udziałem ogółu inwestorów.

Nasz krajowy rynek zareagował na entuzjazm inwestorów amerykańskich zdecydowanie chłodniej. Prawdopodobnie zdecydowało o tym doświadczenie ostatnich miesięcy, nakazujące zachowanie wzmożonej ostrożności, oraz właśnie świadomość, że za nagłą decyzją mogą stać nieznane jeszcze fakty.

Choć więc na zgrubną choćby ocenę krótkoterminowego wpływu wydarzeń w USA na rynki poczekać trzeba jeszcze kilka sesji, to już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że utrzymywanie się obecnej względnie dobrej koniunktury na naszym rynku nie jest stanem trwałym.

Nawet bowiem jeśli RPP pójdzie śladem Fed i obniży stopy procentowe, na pewno będzie to raczej symboliczny gest dobrej woli. Na taką niewielką obniżkę stóp bez naruszania celów RPP pozwala wzrost realnych stóp procentowych, wynikający ze spadku inflacji, lecz większa obniżka byłaby groźna dla celu inflacyjnego. Prawdopodobnie trzeba będzie więc poczekać na prawdziwą hossę do czasu, aż rynki uznają, że spowolnienie gospodarki USA przechodzi do historii, co prawdopodobnie nastąpi dopiero za kilka miesięcy.

Roman Sosnowski

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami