Na wczorajszej sesji WIG20 nieznacznie naruszył bardzo ważne wsparcie w postaci zbiegających się średnioterminowych średnich SK-45 i SK-90. Rynek wysłał sygnał, że siły byków zostały znacznie osłabione. Usadowienie się na stałe poniżej tych średnich wzbudziłoby obawę o utrzymanie średnioterminowej tendencji wzrostowej, dlatego dzisiejsza sesja jest tak ważna z punktu widzenia przebiegu koniunktury w najbliższych tygodniach. Zamknięcie znacznie powyżej średnich pozwoli uznać ich wczorajsze przebicie za ?wypadek przy pracy?, inaczej mówiąc fałszywe wybicie. W konsekwencji zaistnieje szansa zakończenia trwającej korekty. Jeśli jednak rynek nie zdoła się utrzymać na poziomie powyżej 1715 pkt., to nie będzie to automatycznie oznaczać powrotu do trendu spadkowego i zamknięcia rozdziału koniunktury giełdowej pod tytułem korekta w trendzie spadkowym, za jaką można uznać ruch wzrostowy połowa października ? połowa grudnia, ale znacznie zwiększy prawdopodobieństwo przedłużenia się trwającej korekty.
Tłem dla trwającej od kilku sesji korekty jest kolejne zamieszanie wokół ustawy budżetowej. W związku z rezultatem głosowań ustaw około-budżetowych oraz przyjętego nierealnego tempa wzrostu gospodarczego, które ograniczyły oszczędności w wydatkach i zmniejszyły przychody zaistniała konieczność zmiany niektórych parametrów makroekonomicznych. W rezultacie zwiększono deficyt ekonomiczny do 1,8%, zmniejszono wzrost PKB do 4,5% i tempo wzrostu średniorocznej inflacji do 7%. To jest ważny element w układance o stopach procentowych. Można się spodziewać dużo ostrożniejszych wypowiedzi ekonomistów na temat możliwości szybkiej ich obniżki. Zmiana w założeniach budżetowych oznacza poluzowanie polityki fiskalnej, co zapewne spotka się z krytyką członków RPP i nie sprzyja osiągnięciu równowagi między restrykcyjnością polityki fiskalnej i monetarnej.
Wydaje się jednak, że te złe informacje zostały już zdyskontowane przez rynek. Szybciej reagujący rynek walutowy nie okazał zaniepokojenia. Po dwóch dniach umacniania się dolara do złotego wczoraj ta tendencja została wyhamowana, a dziś złoty nie zmienił swoich notowań w porównaniu z dniem wczorajszym. To dobry sygnał dla rynku akcji.
Krzysztof Stępień
Analityk Parkietu