Pomimo zmniejszenia się skali wzrostu, rynek nadal pozostaje znacznie powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Wzrost sięga 1,3%, co oznacza poziom 1733 pkt. dla WIG20. Obroty zbliżają się do 200 mln zł. Najlepiej wypada dziś TechWIG, wzrastający o 2,5%.
Napływają pierwsze opinie na temat zmian w budżecie. Oczywiście najważniejsze są te z kręgu RPP. Głos zabrała już Wiesława Ziółkowska, która stwierdziła, że przyjęta autopoprawka może zmusić Radę do przesunięcia w czasie obniżki stóp. Natomiast Grzegorz Wójtowicz powiedział, iż przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o obniżce stóp należy ?uważnie przeanalizować obecną sytuację i osiągnąć kompromis, co do tego czy nowe założenia budżetu są realne?. Widać z nich, że reakcje nie są bardzo negatywne, a zmiany w budżecie postrzegane są dosyć neutralnie, bardziej jako urealnienie jego założeń, niż nadmierne poluzowanie polityki fiskalnej. Wielu analityków spodziewało się przeznaczenia całej kwoty z UMTS na wydatki budżetowe, więc decyzja o przeznaczeniu części pieniędzy na spłatę zadłużenia może zostać odczytana pozytywnie. Warto zauważyć zmniejszenie poziomu średniorocznej inflacji, co zapewne zostanie dobrze ocenione przez RPP i będzie argumentem za obniżką stóp. W sumie ocena decyzji rządu jest lepsza, niż można się było spodziewać.
Opublikowane dane o poziomie inflacji we Francji potwierdzają wyhamowanie presji ze strony cen paliw. Inflacja w skali roku spadła do 1,7%. Natomiast obniżono wzrost gospodarczy w trzecim kwartale z 0,7% do 0,6%, co potwierdza spowolnienie gospodarcze w strefie euro. Wydaje się, że te nienajlepsze informacje, jeśli chodzi o PKB są wliczone w ceny akcji.
Krzysztof Stępień
Analityk Parkietu