Wczorajsza sesja rozpoczęła się od kontynuacji silnych spadków, z jakimi mieliśmy do czynienia w poniedziałek. Przebicie poziomu 1700 pkt na WIG20 uaktywniło jednak siłę popytu. Dzięki temu indeks ten szybko powrócił ponad ten poziom i ustabilizował się do końca sesji w wąskim przedziale 1710?1725 pkt. Istotny wpływ na notowania miały publikowane wstępne wyniki finansowe, stąd niezłe zachowanie KGHM, Agory i Świecia, gorsze natomiast kilku spółek, które zaskoczyły inwestorów negatywnie (Amica, Elzab, KableHold). Najsilniejsze spadki dotknęły spółki informatyczne, mimo że wyniki przynajmniej Prokomu i Computerlandu nie należy uznać za słabe. Należy podkreślić również wzrost obrotów na rynku do poziomu 384 mln zł.

Pozytywny wpływ na polski rynek powinna mieć wczorajsza wypowiedź Prezesa NBP Leszka Balcerowicza, który uznał, że jest poważna szansa, iż półroczny spadek inflacji jest trwałą tendencją. Zwiększa to szansę na obniżki stóp procentowych. Optymistyczne wypowiedzi Prezesa NBP ? z uwagi na renomę jaką cieszy się wśród inwestorów zagranicznych ? mogą spowodować kolejny napływ kapitału zagranicznego.

Sesja w USA rozpoczęła się od wzrostów indeksów. Dow Jones przekroczył nawet poziom 11.000 pkt. Jednak po krótkim ?pobycie? ponad tym poziomem ponownie spadł. Była to już trzecia próba pokonania 11 tys. pkt. Zamknięcie poniżej tej psychologicznej bariery pogorszyło sytuację techniczną tego indeksu. Wpływ na dzisiejsze notowania będzie miał opublikowany wczoraj po sesji wynik finansowy Cisco ? spółki mającej istotny wpływ na nastroje na rynku Nasdaq. Wynik ten był gorszy od oczekiwanego, co spowodowało przecenę Cisco w handlu posesyjnym. Obawy przed dzisiejszym spadkiem Nasdaqu zapewne podtrzymają negatywne tendencję również w przypadku polskim spółek z sektora TMT.

Uważamy, że na dzisiejszej sesji przeważać będą spadki na polskim rynku. Szczególnie mogą one dotyczyć spółek informatycznych, mimo ich znacznej przeceny na ostatnich sesjach (Prokom, Softbank, Optimus). Stabilizować dzisiejsze spadki mogą natomiast banki, szczególnie biorąc pod uwagę oczekiwania dobrych wyników finansowych największych polskich banków (Pekao, PBK, WBK, BŚK). Istnieje naszym zdaniem istotne niebezpieczeństwo przebicia przez WIG20 poziomu 1700 pkt.

Andrzej Łucjan