Komentarz poranny IDMSA

Wszystkie dane makro dobre, dziś dane NFP Wczoraj wszystkie dane makro były lepsze niż oczekiwano, natomiast dane na temat PKB za pierwszy kwartał został zrewidowane w dół. Takie wyniki były w dużej mierze oczekiwane, ponieważ powszechnie oczekuje się, że drugi kwartał będzie zdecydowanie lepszy niż pierwszy.

Aktualizacja: 20.02.2017 03:31 Publikacja: 01.06.2007 10:36

Sądzimy zatem, że osłabienie USD, wbrew rosnącym rentownościom długu związane było głównie ze zmniejszaniem pozycji w oczekiwaniu na dzisiejsze dane NFP. Wczoraj wiele instytucji rewidowało swoje prognozy odnośnie tych danych po nieco słabym raporcie ADP Macroeconomic Advisors. Konsensus waha się obecnie w okolicy 130.000, jednak w ciągu dnia może się jeszcze zmienić. Dolar powinien być w ciągu dnia dość stabilny (do 14.30), jednak przed danymi NFP podane zostaną wyniki aukcji derywatów na liczbę nowych miejsc pracy, która pokaże jakie są faktyczne oczekiwania. Wczoraj wskazywaliśmy na istotność bardzo krótkotrwałej reakcji na decyzję o podwyżce podatku od zysków w Chinach. Faktycznie, to że rynek tak szybko powrócił do trendu zwiększyło zdecydowanie pewność siebie inwestorów i pozwoliło im agresywniej kupować waluty i aktywa z rynków wschodzących oraz sprzedawać jena pod carry trade. Dzisiejsze dane makro raczej nie będą w stanie spowodować, że rynek zacznie wyceniać inną niż obecnie wycenianą politykę FOMC. FED wskazywał jednak, że rynek pracy może stanowić zagrożenie dla inflacji a zatem nie rekomendujemy otwierania pozycji pod te dane.

EURPLN

EURPLN przełamał wczoraj pierwsze wsparcie powyżej 3.81 - stromą linię krótkoterminowego trendu poi ostatnich dwóch dołkach i zatrzymał się przy głównej linii trendu wzrostowego obecnej korekty tuż powyżej 3.80. Sytuacja na rynkach zagranicznych zdecydowanie sprzyjała spadkowi kursu złotego bowiem nowa fala optymizmu na rynkach giełdowych wsparła rynki wschodzące. Dolar natomiast przestał umacniać się mimo kontynuacji wzrostów rentowności obligacji oraz dobrych danych makro. Dzisiaj wszystko będzie zależało od danych NFP i tradycyjnie nie rekomendujemy otwierania pozycji pod tą publikację, uczulamy jednak, że bardzo dobre dane mogą dość istotnie wpłynąć na złotego, jeśli ceny obligacji i giełda mocno spadną. Wsparciem jest nadal 3.80 i wybicie poniżej może doprowadzić kurs w krótkim czasie do 3.78/9 gdzie powinien zmaterializować się nowy popyt.

EURUSD

Osłabienie dolara mimo sporej dawki dobrych danych makro należy przypisać głównie przygotowywaniu się na dzisiejsze dane NFP oraz dane z Europy. Wczoraj wiele instytucji rewidowało swoje prognozy odnośnie tych danych po nieco słabym raporcie ADP Macroeconomic Advisors. Konsensus waha się obecnie w okolicy 130.000 nowych miejsc pracy. Dane NFP są ważne ale dzisiaj publikowanych jest bardzo dużo innych ważnych danych i nie można wykluczyć, że niektóre z nich nie będą tak dobre jak dane ostatnim okresie. Jeśli dane z kolei nie będą dobre, to rynek może zacząć realizować zyski na USD i zacząć na nowo wyceniać większe obniżki stóp do końca roku. Wtedy dolar znajdzie się pod presją, a miejsca na wzrosty na EURUSD jest bardzo dużo. Nie rekomendujemy otwierania pozycji pod te dane, lecz mogą być okazje do otwierania pozycji na cofnięciach po kolejnych danych, gdyż przy takiej ilości publikacji rynek nie skieruje się od razu w jednym kierunku.

USDJPY

Jen znalazł się znowu pod presją po ostatnich danych makro (konkretnie zarobki, które mają wpływ na presję inflacyjną), które nie sprzyjają podnoszeniu stóp procentowych. Carry-trade znowu stał się bardziej bezpieczny po tym jak rynki giełdowe w Chinach i w USA szybko otrząsnęły się po podwyżce podatku od zysków w Chinach. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym krótkim pozycjom w jenia była informacja o rekordowych wypływach kapitałowych z Japonii. Jedyne co pomaga jenowi teraz to tylko werbalne interwencje i inne publiczne rozważania na temat możliwości wzrostu inflacji (teraz czysto teoretyczne). Dolar/jen jest teraz na najlepszej drodze do wybicia powyżej ostatnich szczytów - cel to 122. Opór jest tutaj jednak potężny i najprawdopodobniej będziemy widzieli sporą zmienność i utratę sił przy tych poziomach.

GBPUSD

Ostatnie dane makro z Welkiej Bytanii dotyczące rynku nieruchomości i kredytów sugerują, że efekty wyższych stóp procentowych i bardzo wysokich cen nieruchomośći zaczynają być widoczne. Dane te mogą przyczynić się do rozpoczęcia wyceniania przez rynek zatrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych. W związku z tym preferujemy dalsze spadki na GBPUSD i wzrosty na EURGBP. Dzisiaj jednak te informacje pozostawać będą w cieniu informacji z amerykańskiego rynku pracy i danych Europy. Z technicznego punktu widzenia GBPUSD jest nadal słaby i bez ruchu powyżej 1.9830 nie należy oczekiwać, że dno poniżej 1.97 zostało utworzone.

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków