Dolar osłabiał się zarówno do euro, funta jak i jena. Inwestorzy dostosowują swoje pozycje do zbliżającego się posiedzenia ECB. Spodziewana podwyżka głównej stopy procentowej do poziomu 4% ( z obecnego 3,75%) zmniejszy różnice w oprocentowaniu pomiędzy strefą euro i USA. Ostatnie komentarze Trichet?a wspierają euro, jednak najważniejszy będzie ton wypowiedzi po decyzji i to, czy zasugeruje dalsze podwyżki stóp procentowych czy może koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Nie sprzyja dolarowi również obecna sytuacja techniczna.
Kontynuacja wzrostu rentowności amerykańskich obligacji powinna negatywnie wpływać i zmniejszać atrakcyjność inwestycyjną rynków wschodzących. Dzisiaj ważnym wydarzeniem będzie spotkanie szefów banków centralnych na międzynarodowej konferencji odnośnie polityki monetarnej w Południowej Afryce.
EURPLN
Z powodu braków danych makroekonomicznych z Polski, złoty w dalszym ciągu będzie pod wpływem wydarzeń na rynku międzynarodowym. Złoty umacniał się w okolice 61,8% zniesienia ostatniej fali wzrostowej i w tym rejonie na wykresie dziennym ukształtowała się duża świeca wzrostowa. Sądzimy, że poziom 3,7850 będzie stanowił teraz istotne wsparcie. Złoty powinien być dość stabilny w oczekiwaniu na decyzje ECB odnośnie stóp procentowych i pozostawać w zakresie 3,79-3,8090. Istotnym oporem wynikającym z 61,8% zniesienia fib są okolice 3,8110. Sądzimy, że kontynuacja wzrostu rentowności amerykańskich obligacji w dłuzszym terminie będzie negatywnie wpływać na złotego i inne waluty rynków wschodzących.
EURUSD