Komentarz poranny IDMSA

Minorowe nastroje na rynku dolara Dolar konsekwentnie tracił na wartości przez cały wczorajszy dzień. Nieco lepsze dane na temat inflacji PPI ze strefy euro i słabszy niż oczekiwano odczyt zamówień fabrycznych w kwietniu utrzymywały minorowe nastroje na rynku dolara.

Aktualizacja: 20.02.2017 02:32 Publikacja: 05.06.2007 10:49

Dolar osłabiał się zarówno do euro, funta jak i jena. Inwestorzy dostosowują swoje pozycje do zbliżającego się posiedzenia ECB. Spodziewana podwyżka głównej stopy procentowej do poziomu 4% ( z obecnego 3,75%) zmniejszy różnice w oprocentowaniu pomiędzy strefą euro i USA. Ostatnie komentarze Trichet?a wspierają euro, jednak najważniejszy będzie ton wypowiedzi po decyzji i to, czy zasugeruje dalsze podwyżki stóp procentowych czy może koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Nie sprzyja dolarowi również obecna sytuacja techniczna.

Kontynuacja wzrostu rentowności amerykańskich obligacji powinna negatywnie wpływać i zmniejszać atrakcyjność inwestycyjną rynków wschodzących. Dzisiaj ważnym wydarzeniem będzie spotkanie szefów banków centralnych na międzynarodowej konferencji odnośnie polityki monetarnej w Południowej Afryce.

EURPLN

Z powodu braków danych makroekonomicznych z Polski, złoty w dalszym ciągu będzie pod wpływem wydarzeń na rynku międzynarodowym. Złoty umacniał się w okolice 61,8% zniesienia ostatniej fali wzrostowej i w tym rejonie na wykresie dziennym ukształtowała się duża świeca wzrostowa. Sądzimy, że poziom 3,7850 będzie stanowił teraz istotne wsparcie. Złoty powinien być dość stabilny w oczekiwaniu na decyzje ECB odnośnie stóp procentowych i pozostawać w zakresie 3,79-3,8090. Istotnym oporem wynikającym z 61,8% zniesienia fib są okolice 3,8110. Sądzimy, że kontynuacja wzrostu rentowności amerykańskich obligacji w dłuzszym terminie będzie negatywnie wpływać na złotego i inne waluty rynków wschodzących.

EURUSD

Wczorajsze wzrosty na eurodolarze doprowadziły kurs w okolice bardzo istotnych poziomów cenowych. Mianowicie mówimy o kluczowym oporze w rejonie 1,3520,którego przełamanie zakończyłoby pięcio-tygodniową sekwencję niższych tygodniowych maksimów oraz byłoby deklaracją do kontynuacji ruchu wzrostowego w okolice maksimum na poziomie 1,3610. Jest to również istotny poziom z tego wzgledu, iż wyznacza on górną granice szerokiego zakresu konsolidacji na eurodolarze oraz 61,8% zniesienia ostatniej faliz spadkowej z poziomu 1,3610. Sytuacja na EURUSD wygląda wzrostowo, w zwiazku z czym preferowalibysmy długie pozycje w EURUSD otwierane na ruchach korekcyjnych. Dobrym poziomem wydają się być obecnie okolice 1,3475, gdzie dodatkowo znajduej się wsparcie wynikajace z 20-okresowej średniej na wykresie dziennym. W dnu dzisiejszym zapoznamy się z indeksem PMI z sektora usług oraz z danymi na temat sprzedaż detalicznej. lepsze dane moga okazać się symptomem do umacniania się euro w rejony 1,3560/70.

GBPUSD

Dziś zapoznamy się z indeksem PMI z sektora usług z Wielkiej Brytanii, jednak nawet nieco słabsze dane nie powinny zakłocić obecnej sytuacji technicznej. Przełamanie istotnego poziomu wynikajacego z maksimów w rejonie 1,9900 powinno zaowocować przyspieszeniem ruchu wzrostwoego, gdyż obecnie mamy do czynienia z kształtowaniem się 3 fali wzrostwoej licząc od minimum na poziomie 1,9675, która zazwyczaj charakteryzuje sie dużym impetem. W dalszym ciagu pereferowalibysmy zakupy GBPUSD otwierane na ruchahc korekcyjnych, najchetniej w okolicach 1,9900/10. Obecna sytuacja techniczna stwarza potencjał na dalsze umocnienie się funta w okolice 2,000, czyli szczytu z 9 maja.

USDJPY

USDJPY wyhamował ruch wzrostowy w rejonie szczytów na poziomie 122,18. Okolice te stanowią 61,8% zniesienia fib fali wzrostowej z poziomu 135.22, tak więc ostrożni bylibyśmy z zajmowaniem krótkich pozycji w USDJPY. Pomimo tego, iż sytuacja techniczna na wykresie tygodniowym wskazuje możliwość kontynuacji ruchu wzrostwoego w rejony powyżej 122,20, to wykresy o mniejszych interwałach czasowych wskazują na mozliwość ruchu korekcyjnego w okolice 121,30. Wsparcie wynikające z 20-okresowej sredniej na wykresie dzienny znajduje sie na poziomie 121,15, natomiast najblizszy opór widzielibysmy na poziomie 121,90.

Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki
Komentarze
Zjawisko domykania luki