Nie zmienia to jednak faktu, że nastroje wśród konsumentów są nienajlepsze. Oczywiście przekłada się to na poziom konsumpcji. Dziś poznamy z Eurolandu indeks nastroju konsumentów. Oczekuje się spadku do poziomu (-13) pkt., z poprzednich (-12). Może się jednak okazać, iż odczyt ten będzie gorszy od prognoz. Inflacja CPI spodziewana jest na niższym poziomie niż poprzednie 3,6%. W przypadku potwierdzenia prognoz, ECB z pewnością weźmie ten odczyt pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych. Najważniejsze jednak dane napłyną z USA. Dziś poznamy raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Oczekuje się poziomu (-55) tys. przy poprzednich 8. Potwierdzenie tych prognoz nie byłoby dobrym sygnałem z rynku pracy. Mogłoby oznaczać to wzrost bezrobocia, co potwierdzałoby tezę o spowolnieniu gospodarczym. Wydatki konsumpcyjne również są spodziewane na gorszym poziomie. Dziś poznamy decyzję FOMC dotyczącą wysokości stóp procentowych. Inwestorzy oczekują obniżki o 25 punktów bazowych do poziomu 2%. Bardzo istotny dla rynku będzie komunikat po posiedzeniu, ponieważ może on zawierać wskazówki, co do kierunku dalszej polityki monetarnej. W związku z tym indeksy giełdowe w Nowym Jorku zamknęły się wczoraj bez wyraźnego kierunku. Indeks Dow Jones osiągnął poziom 12831,94 pkt., tj. (-0,31)%.
Złoto pozostawało w bardzo wąskim zakresie zmian pomiędzy 870,05 a 874,25 usd/oz
Sytuacja techniczna eurodolara: Para EUR/USD nie pokonała wsparcia zlokalizowanego na poziomie 1,5550. W związku z tym kurs tej pary skierował się na północ. Pokonanie 1,5577, które to było górnym ograniczeniem kanału spadkowego doprowadziło do deprecjacji waluty amerykańskiej. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,5610, który to jest górnym ograniczeniem klina spadkowego. Pokonanie tej bariery może doprowadzić do dalszych wzrostów w kierunku 1,5660.
RYNEK KRAJOWY
Rynek krajowy pozostawał pod wpływem wydarzeń na rynku globalnym. Wspólna waluta w stosunku do złotego pozostawała pomiędzy 3,4511 a 3,4613. Dolar natomiast pomiędzy 2,2145 a 2,2186. Dzisiaj kończy posiedzenie RPP. Rynek spodziewa się pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie 5,75%. Oczywiście decyzja zależy od oczekiwań, co do przyszłej wysokości inflacji. Bardzo istotne informacje napłyną z KE w okresie letnim. Dotyczyć one będą przyjęcia Słowacji do strefy euro w 2009. Warto w związku z tym zaobserwować zachowanie się tamtejszej waluty na przestrzeni ostatnich 2 lat. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2884,58 pkt, tj. (-1,84)%. Inwestorzy w naszym kraju bardziej nerwowo reagują na doniesienia z USA niż z naszego podwórka.