Większość informacji z dużych i znanych spółek europejskich nie sprzyjała zakupom akcji. Alcatel_Lucent obniżył prognozy sprzedaży, SAP opublikował słabe wyniki kwartalne. Podobnie Siemens, choć w tym przypadku reakcja inwestorów była odwrotna niż w pierwszych dwóch przypadkach - kurs akcji tej spółki wzrastał z powodu informacji o wielkości zamówień i sprzedaży. Słabe raporty kwartalne przedstawiło kilka banków ze Skandynawii. Senną atmosferę mogły przerwać dane opublikowane przez Eurostat, oraz niezależne instytuty badawcze. Nie przerwały.
Stopa bezrobocia w Eurolandzie nie zmieniła się i jest zgodna z prognozami ekonomistów - wynosi 7,1%. To relatywnie mało. Na podstawie oceny tej wielkości trudno doszukać się oznak nasilania spowolnienia w Europie. Wyraźnie słabo wypadały tylko niektóre kraje - najgorzej Hiszpania. Ilość bezrobotnych (stopa bezrobocia) nie powinna wpłynąć na kolejną decyzję ECB o wysokości stóp procentowych.
Przy okazji oceny tego wskaźnika warto pamiętać, , że w poszczególnych krajach sposób liczenia poziomu bezrobocia może znacznie się różnić. Decyduje sposób kwalifikacji potencjalnego pracownika jako bezrobotnego. Z tego też powodu nie można wprost porównywać " na oko wyższego" poziomu bezrobocia w Europie, z tym które pokazują najszerzej rozpowszechniane publikacje z USA. Przyjęty przez Eurostat sposób liczenia zawyża ilość bezrobotnych względem odczytu, który byśmy uzyskali stosując kryteria Amerykanów.
Druga ważna informacja dotycząca gospodarki europejskiej, która mogła mieć istotny wpływ na rynki - główne walutowe - okazała się optymistyczna . Jej efekt został jednak przytłumiony przez oczekiwanie na wieczorną decyzję FOMC. Wstępny odczyt inflacji w Europie wykazał niewielki spadek dynamiki cen. Zmiana wyniosła 3,3% r/r, tymczasem wielkość analityków przewidywała odczytu na poziomie 3,4%. To poniżej 3,6% które przyjmował ECB w trakcie poprzedniego posiedzenia w sprawie stóp procentowych. Owszem, informacja miała wpływ na notowania euro, lecz zakres reakcji traderów był niewielki. Dzisiaj większość decyzji inwestorów była podporządkowana oczekiwaniu na wieczorny komunikat o stopach procentowych w USA. Nie bez znaczenia jest jutrzejszy dzień wolny od handlu na wielu rynkach. W obliczu potencjalnej niespodzianki dziś wieczorem, informacja o spadku indeksów nastroju konsumentów i biznesu w Europie okazała się nie mieć przełożenia na notowania .
W wielkiej Brytanii nastroje konsumentów również uległy pogorszeniu. Według badania przeprowadzonego przez firmę GfK, indeks nastroju konsumentów osiągnął poziom minus 24 punków - o 5 pkt. poniżej wyniku z przed miesiąca i najniżej od 16-stu lat. Jednocześnie podano informację, że ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii spadły o1,1% - analitycy rynku spodziewali się zmian mniejszych o połowę.