Inwestorzy nieco przesadnie przyjęli, że tego rodzaju sposób prowadzenia polityki pieniężnej przyjmie się w naszym regionie. Analiza krzywych rentowności zerokuponowych pozwala stwierdzić, że rynek nieco gorzej widzi perspektywy wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Jest to wynikiem spadku PKB w relacji kwartalnej w większości gospodarek krajów "starej Unii". Dolar skorzystał także na komentarzu Alana Greenspana, który stwierdził, że kryzys w amerykańskiej gospodarce? właśnie się skończył. Obecnie większość komentarzy w międzynarodowych serwisach informacyjnych wskazuje na korelację między zmianami ceny ropy a zmianami wartości dolara. Kurs EURUSD osiągnął 6-miesięczne minimum po publikacji serii raportów makroekonomicznych w piątek pod nieobecność naszych lokalnych inwestorów. Raporty nie były znacząco lepsze czy gorsze od prognoz, ale rynek jest obecnie skrajnie jednostronny w formułowanych oczekiwaniach. Piątkowe wystąpienie Bena Bernanke może okazać się przysłowiowym zimnym prysznicem dla wszystkich tych, którzy oczekują kontynuacji umocnienia dolara.

W naszej ocenie problemy na rynku nieruchomości i w sektorze bankowym opóźnią oczekiwane przez rynek podwyżki stóp procentowych w USA. Znamienne jest, że o zacieśnieniu polityki pieniężnej w USA mówi się już od około kwartału. O podwyżkach stóp procentowych w Japonii możemy póki co zapomnieć, widmo recesji może nawet skłonić Bank of Japan do obniżki kosztu pieniądza w Japonii, która wspierałaby mechanizm carry trade i pomogła walutom rynków wschodzących, w tym - złotemu. Na środowym posiedzeniu BoJ należy oczekiwać pozostawienia stóp procentowych bez zmian, obecnie główna stopa procentowa w Japonii wynosi 0,5%. Na rynku międzynarodowym bardzo gwałtownie zmienia się wartość walut "surowcowych" - zmiany ich wartości sięgają 10% w jednym tygodniu handlowym (tak, jakby eurpln od poniedziałku do piątku wzrósł o 33 grosze). W złej kondycji znajduje się także funt brytyjski, zakończenie korekty na EURPLN może mieć szczególnie bolesne konsekwencje dla GBPPLN.

Dziś w kalendarzu bardzo ważne dane o dynamice przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Pamiętajmy, że Hanna Wasilewska-Trenkner wspominała o możliwości wystąpienia efektu drugiej rundy i konieczności zacieśnienia polityki pieniężnej. Dane publikowane dzisiaj będą odnoszone do sierpnia roku poprzedniego, kiedy to wynagrodzenia rosły już w szybkim tempie. Wysoki wzrost wynagrodzeń i wciąż wysokie ceny żywności i surowców powinny znaleźć odzwierciedlenie w projekcji inflacji NBP. Na rynku lokalnym są także czynniki techniczne sugerujące odwrócenie kierunku EURPLN. Indeks siły względnej wskazuje na przegrzanie eurozłotego, sugerując spadki tej pary walutowej, otwarcie rynku na 1-groszowym spadku zdaje się potwierdzać .