Głównym zmartwieniem dla członków MPC pozostaje zarówno wysoka inflacja, jak i niższe słaba kondycja gospodarki brytyjskiej. Najchętniej Bank Anglii pozostawiłby główna stopę procentowa na obecnym poziomie do końca roku, mając nadzieje, że obecne spowolnienie gospodarcze przyczyni się do wyhamowania presji inflacyjnej. Jakichkolwiek zmian w obecnej polityce monetarnej możemy się spodziewać, gdy inflacja zacznie spadać.
Waluta amerykańska handlowana była w zakresach, jednak wyraźnie widać, że dolar wyhamował wzrosty. USD wybił się z zakresów, natomiast indeks dolarowy obronił istotny opór w okolicach maksimów lokalnych z początku tego roku. Symptomem do długo wyczekiwanej korekty miała być kontynuacji wzrostów cen ropy i metali i tak tez się stało. N
W dniu dzisiejszym rozpoczyna się trzydniowa konferencja w Jackson Hole, na której spotykają się członkowie FED, ekonomiści i oficjele z banków centralnych na całym świecie. Rynki oczekują na jutrzejsze przemówienie szef Fed, które jest szczególnie atrakcyjne z tego względu, iż rok temu Bernanke zasugerował na nim, że Fed jest gotowy zacząć obniżać stopy procentowe. W rzeczywistości tak tez się stało i od września rozpoczął się cykl rozluźniania polityki monetarnej. Ponadto ze strefy euro zostaną opublikowane wstępne dane na temat indeksu PMI z sektora usług i sektora produkcyjnego oraz dane na temat sprzedaże detalicznej z Wielkiej Brytanii. Z Kanady poznamy inflację CPI, z Polski inflacje bazową natomiast z USA najistotniejsza będzie publikacja indeksu Fed z Filadelfii oraz indeks wskaźników wyprzedzających LEI.
EURPLN
Opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI okazały się niższe od prognoza. Zdaniem MF pomimo tego, iż tempo wzrostu produkcji przemysłowej spadło z podowdu pogorszenia się koniunktury w strefie euro i silnego złotego, wzrost gospodarczy Polski osiągnie w 2008roku prognozowane 5,5%. EURPLN pozostawał w dniu wczorajszym w zakresie 3,30-3,3430, z tendencją do umocnienia się w okolice dolnej granicy wspomnianego zakresu. Niższy odczyt inflacji bazowej spowoduje odłożenie w czasie kolejnej podwyżki stóp procentowych i może spowodować tym samym utrzymanie się presji na PLN. Najbliższy opór widzielibyśmy w okolicy 3,32, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Podtrzymujemy opinię, iż dopiero wyłamanie z zakresu będzie symptomem do silniejszego ruchu na eurozłotym.