Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.02.2017 02:25 Publikacja: 15.07.2012 12:01
Foto: ROL
Przyglądając się zmianom cen z ostatniego tygodnia, można odnieść wrażenie, że piątkowe notowania to początek jakiegoś znaczącego odwrócenia. Optymiści powiedzą, że w czwartek ubity został grunt pod piątkową zwyżkę. Faktycznie, jest szansa, że ta zwyżka jeszcze trochę pociągnie. Mam jednak wątpliwości, czy będzie to ruch na tyle mocny, by skutecznie pokonać szczyt z 5 lipca na 2244 pkt.
Jednym z powodów tych wątpliwości jest obrót. W trakcie piątkowej sesji nie zanotowano wyraźnej poprawy aktywności, a właśnie tego należałoby oczekiwać po sesji, która teoretycznie miałaby być początkiem większego ruchu wzrostowego. Niska aktywność nie przesądza, czy dojdzie do testu szczytu, czy też nie. Zmiana poziomu aktywności w odniesieniu do zmian cen jest za to czynnikiem, który pozwala przydać jakiemuś ruchowi większą lub mniejszą szansę na kontynuację. Gdy obrót potwierdza zwyżkę cen, to znaczy, że jest szansa na to, że zwyżka ta jeszcze potrwa. Gdy zmiana cen nie ma tego potwierdzenia, to trzeba podejść do rynku z ostrożnością, gdyż ceny mogą w krótkim czasie zmienić kierunek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas