Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.02.2017 05:06 Publikacja: 01.12.2012 05:00
Foto: Archiwum
Dane były rozczarowujące. Dynamika okazała się niższa od oczekiwanej i wyniosła 1,4 proc. Analitycy liczyli na 1,8 proc. Różnica nie jest może kolosalna, szczególnie że dotyczy relacji rok do roku. Rozczarowanie budzi w szczególności niemal brak wzrostu konsumpcji prywatnej. W relacji rok do roku wzrosła ona 0,1 proc., a w samym III kw. spadła o 0,1 proc. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to właśnie popyt gospodarstw domowych utrzymywał wzrost we wcześniejszych chudszych latach. Teraz rośnie on najsłabiej od roku 1996. Wsparciem dla dynamiki PKB jest wynik wymiany handlowej z zagranicą, ale to prowadzi do tego, że wzrost gospodarczy w Polsce jest uzależniony od kaprysów sytuacji światowej. Zdaniem niektórych analityków dołek koniunktury pojawi się w IV kw. Rząd jest zdania, że tempo wzrostu w ostatnim kwartale bieżącego roku nie będzie już słabsze od tego z III kw.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas