Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Jaros, analityk, Efix DM
Okazała się również niższa od 50 pkt poziomu, który uznawany jest za graniczny między fazą ekspansji a fazą osłabienia. Analitycy wskazywali także na ostatnie zmiany subindeksu zatrudnienia, który także wykazuje słabość. Wnioski nie są wesołe, choć trzeba przyznać, że rynki akcji niespecjalnie się tymi danymi przejęły. Panuje przekonanie, że władze Chin będą podejmowały kolejne kroki w celu stymulacji wzrostu, co przekłada się na przekonanie, że rynkom akcji z tego kierunku nic nie grozi. Moim zdaniem warto dane z Chin śledzić. Szczególnie, że osłabienie w gospodarce chińskiej pojawia się w chwili, gdy także gospodarka amerykańska wysyła mało optymistyczne sygnały.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.
Początek tygodnia przynosi duże luki na wykresach. Powoli trzeba przyzwyczaić się do tego, że to zjawisko nie jest wyjątkiem, a regułą.